Локални менаџери, Лесковчани, врше на раднике пуно већи притисак од самих Корејаца у “Јури”, откривају за “Блиц” радници ове фабрике. С друге стране, менаџери тврде да су и сами под притиском.
Радник корејске фирме “Јура” у Лесковцу тврди да је прошао кроз пакао да би добио само један дан, уместо пет законом дозвољених слободних дана, како би сахранио члана уже породице. Раднику ове фабрике за производњу каблова за аутомобилску индустрију умро је деда о коме се старао и с којим је живео у заједничком домаћинству. Позвао је менаџера, Лесковчанина, како би затражио слободан дан.
– Рекао ми је: “Не занима ме никакав деда, ни покојник. Мораш да се појавиш у фабрици, жив или мртав.” Целу ноћ сам плакао од беса. Сутрадан сам отишао код Корејца који је мом менаџеру шеф. Рекао ми је да је требало њега да зовем и да би ми дао слободан дан. Изразио ми је саучешће и питао да ли ми треба помоћ – прича радник који се јавио “Блицу”.
Овај случај потврђује наводе запослених да су радницима од послодаваца из Јужне Кореје много већи проблем домаћи менаџери.
– Они су већи католици од папе. Не презају ни од чега како би уписали бод више код послодавца – тврди саговорник “Блица” који је захтевао анонимност због страха од отказа.
После серије текстова “Блица” о обесправљеним радницима “Јуре”, на Фејсбуку се именом и презименом жигошу менаџери из Лесковца. Из страха од последица то не раде радници, већ њихови рођаци. Један од менаџера се јавио “Блицу” и испричао своју верзију.
– Осећам се као на гиљотини. Испада да смо ми злочинци који мрзе своје суграђане, што је далеко од истине. Пет година сам чекао посао и добио га у захтевној фирми. Ништа не радимо на своју руку, већ добијамо упутства. Ако једна смена пребаци норму, Корејци то сматрају и нашим успехом, ако дође до застоја, ми добијамо укор и казнене поене. Приче о злостављању су измишљене. Реч је о фабрици са 1.500 радника и могуће је да се некоме нанесе неправда – прича овај менаџер.
Наш саговорник, менаџер у тој фирми каже да никада није контролисао ко и колико одлази у тоалет, али признаје да то чине неке његове колеге.
– Велики је страх од губитка посла и код нас шефова, а ми играмо по принципу: вежи коња где ти газда каже – вели овај тридесттрогодишњи менаџер.
Пандорина кутија
Одбијање менаџмента “Јуре” да радницима одобри слободан дан за првомајске празнике и штрајк који је уследио отворио је Пандорину кутију из које су изронили незадовољни радници са својим причама о мобингу који спроводе Корејци, али и менаџери из Лесковца. Током разговора с више запослених у тој фирми “Блиц” је дошао до сазнања да се радницима не дозвољавају чести одласци у тоалет по којима их јуре менаџери ако се дуже задрже, али и константним претњама отказима ако дође до застоја у производњи или учесталих боловања.
Блиц
Pa država im je doyvolila da se tako bahato ponašaju. Dobili 9-10 hiljada eura za otvaranje radnog mesta, od kojih para ih plaćaju 2-3 god. plus jeftinu radnu snagu. Da li bi se tako ponašali u Rumuniji,Hrvatskoj,Bugarskoj gde niko neće da radi za 300 eura. Sutra dan kada nađu još jeftiniju radnu snagu komplet fabrike se sele u drugu državu aovde će da ostanu samo zidovi.,