Председница Асоцијације слободних и независних синдиката Србије Ранка Савић сматра да српски радник има статус роба.
– Заштита радничких права у Србији слична је оној каква је била у Западној Европи у 19. веку. Људи раде скоро па бесплатно. Експлоатисани су, угњетавани, поштовање не постоји, основна права нису испоштована. Радници плаћају најскупље грешке државе. Они који уговарају лоше послове не одговарају за то, а радници су ти који остају без посла, без наде за бољу будућност и мирну старост – објашњава Савићева.
Она истиче да су они најнижи слојеви увек на највећем удару.
– Правда се истерује на најсиромашнијима. Онај ко има 200 евра плату и не плати рачун, биће дебело кажњен и санкционисан како би власт показала да је правична. А разни певачи, политичари и друга „елита“ не плаћају грејање својих базена. Тада ником ништа. Држава мора да води рачуна о својим грађанима и обезбеди им услове да буду у прилици да рачуне плаћају – каже за „Вести“ Савићева.
Као посебан проблем она истиче рад на црно.
– Рад на црно још је гори од минималца на који су људи пријављени. Радник који ради на црно нема никаква права, а такође је његов статус, када дође у позне године, угрожен. То је штета и за државу, јер у будућности добија огроман број социјалних случајева. Рад на црно се као бумеранг враћа држави која није на време радила на сузбијању. Он је у порасту. Иако радници не би требало да пристају на то, огромна је незапосленост и људи не бирају – објашњава Савићева.
Она додаје да многи пристају да волонтирају и по више од годину дана, јер бољу опцију немају, и надају се да ће некада бити примљени.
– Ипак, то је често само начин за добијање бесплатне радне снаге. Након одређеног времена, волонтеру се захвале на сарадњи, доведу новог, и тако унедоглед – закључила је Савићева.
Држава ћути
Ранка Савић истиче да власти одлично знају у којим фирмама се са радницима лоше поступа, али нико не предузима ништа.
– Пример је и Јура где сви у Влади и Министарству рада одлично знају шта се тамо дешава. Никога не интересује, јер премијер јасно истиче да је важно да страни инвеститори долазе по сваку цену. Обећава се да ће бити запослено 1.000 радника, али се прећути чињеница да је та бројка петогодишњи план. Многи страни инвеститори само користе субвенције државе, а онда одлазе – објашњава Савићева.
Сутра – Радник као потрошна роба (4): Мобинг отерао у смрт 60 људи!
А. Вучићевић – Вести