Безбедност

Ракеташи ПВО на опрезу

У полузамраченој просторији, тачније кабини контејнерског типа на камионској приколици, влада тишина. Четворица оператера, а сви су млади официри, мотре на ваздушни простор – на електронском екрану-карти „уживо” прате авионе над Србијом.

Испред ове кабине налази се нишански радар, опремљен термовизијом и ласерским даљиномером, што је иновација Војске Србије која послузи омогућава да, осим на радару, и на телевизијском екрану види авион удаљен километрима далеко и ласерски прецизно одреди његову даљину.

Док се нишански радар окреће и клати горе-доле, пратећи команде оператера који „захвата” ваздухоплов, недалеко одатле ротира се осматрачки радар П-18 који изгледом подсећа на огромну хоризонталну антену, а који обезбеђује шири преглед ситуације у ваздушном простору. На оближњим лансерима постављене су противваздухопловне ракете „нева”, спремне за дејство.

– На подручју Београда увек има дежурних ракетних батерија. Тада послуге непрекидно седам дана бораве у касарнама на такозваном „петнаестоминутном” дежурству, што значи да од давања узбуне до спремности за испаљивање ракете не сме проћи више од 15 минута. У случају потребе постоје и виши степени приправности, закључно са тим да су послуге на својим местима на техници која се, због сигурности напајања, искључује са јавне електромреже и прелази на сопствене изворе напајања – објашњава потпуковник Новица Гогић, командант Првог ракетног дивизиона 250. ракетне бригаде за противваздухопловна дејства (ПВД).

У време писања овог текста на дежурству је била Прва ракетна батерија поменутог дивизиона, којом командује капетан Петер Робар. У касарни „Мајор Драгутин Гавриловић” у Зуцама на Авали, на снази је „петнаестоминутно” дежурство а истовремено тече уобичајени војнички живот – смена страже и слично.

MILEX 2011– Користимо „неву”, која је и даље респективни ракетни систем, а састоји се од станице за вођење ракета, осматрачког радара, лансирних рампи, ракета и пратеће технике. Овде имамо уређен мирнодопски ватрени положај – објашњава капетан Робар.

Нарушавање ваздушног простора је у мирнодопско време реткост. Десило се да је у мају пилот италијанског спортског авиона ненајављено улетео у ваздушни простор Србије из Хрватске па је, пре него што га је пресрела такозвана „дежурна пара” „мигова 21”, слетео код Сремске Митровице.

Истовремено овај авион праћен је на радару дежурне ракетне батерије. Искуснији официри сећају се да је у другој половини 1999. године и током 2000. године било доста изазова у ваздушном простору, што је била нека врста војног одмеравања снага и после окончања рата у јуну 1999. године.

Без обзира што се данас инциденти ретко дешавају, ови ракеташи су, као и њихове колеге широм света, у сваком тренутку суочени са великом одговорношћу. Увек, а посебно после напада у САД 11. септембра 2001. године, постоји могућност безбедносног угрожавања из ваздушног простора, а истовремено прети и ризик погрешне идентификације циља.

Управо зато мора постојати јасна линија командовања. Командирима ракетних батерија током дежурства надређен је Оперативни центар Ваздухопловства и противваздухопловне одбране и поступају искључиво по њиховим наређењима. 

– Током дежурстава организују се провере дежурних снага у систему ПВО, укључујући и полетање авиона који симулира „уљеза” у нашем ваздушном простору. Другом приликом, добили смо наређење да цео дивизион што пре изместимо из Београда на подручје Панчева што смо и успели у року од само четири сата тако да је и тај задатак успешно извршен – објашњава потпуковник Гогић.  

Систем „нева” користи се још од времена СФРЈ. Проверена совјетска технологија, на основу које су развијени и савремени системи за ПВД, модернизована је капацитетима Министарства одбране, Војске Србије и домаће индустрије а на основу искустава из ратне 1999. године, како би време реаговање послуге, које се иначе мери у секундама, било још више скраћено.

Војска Србије тако је добила „неве” јединствене у свету што је, у комбинацији са ратним искуством значајног дела старешина, респективна комбинација. Стране делегације, између осталог и због тога, радо обилазе 250. ракетну бригаду за ПВД.

 
М. Галовић
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!