Србија

Ракијада

Стручњаци хвале квалитет ракије на сајму у Шљивовици, која је, кажу, из године у годину све боља

Шљивовица под Златибором – Каква апотека, од ракије нема бољег лека, и за душу и за гушу…, наздрављало се јуче доброј домаћој мученици, на петом Сајму домаћих ракија у златиборском селу Шљивовици. „Ракијада” баш на Празник рада, уместо првомајског уранка, док је подневна спарина као усред лета притискала овалну ливаду крај сеоске школе и озбиљно искушавала издржљивост љубитеља добре капљице.

А многи су, с разних страна, дошли на „Ракијаду”. Да пробају најбоље ракије каквим се Шљивовица и цео крај вековима диче – село је по њој добило име, а овдашња рецептура из 1868. основа је модерне заштите бренда „српска шљивовица” – да виде како се некад она пекла, присуствују надметању златиборских здравичара и чауша, погледају изложбе сеоских мајстора, рукотворина, здраве хране.

Избор најбољих произвођача био је најтежи посао. Овог пута пред стручним жиријем, у коме је уз домаће стручњаке била и професорка Нермина Спахић из Сарајева која је члан Европске комисије за дестилате, нашло се 70 препеченица од произвођача из златиборског, чачанског и ваљевског краја. Читав претходни дан они су дегустирали ове ракије, на ногама то издржали („не гутамо је, само ставимо у уста, измуљамо, омиришемо па испљунемо”, кажу чланови жирија) и изабрали победнике.

Подељено је пет великих златних и шест златних медаља. Прво место освојио је Миладин Бонџулић из Шљивовице, испред Андрије Корићанца из Обреновца и Рада Томоњића, такође из Шљивовице. Још две велике златне медаље додељене су Добрисаву Јањићу из Трипкове и Александру Зорзићу из Шљивовице.

– Одушевљени смо квалитетом понуђених ракија, из године у годину он је све бољи – каже за наш лист Костадин Михаиловић, који пету годину заредом председава жирију на „Ракијади”. – Произвођачи све више слушају струку и повезују је с традицијом. Одвајкада се код нас не придаје превише пажње оној другој фракцији током печења, званој срце, а она је врло важна да се избаце неодговарајуће компоненте и добије боља ракија. А добро је што све више произвођача учествује у избору, схватили су да је ово утакмица знања а не ината.

Поздрављајући окупљене, председник општине Чајетина Милан Стаматовић рекао је да је давнашња традиција у златиборским селима да се радује и тугује уз добру ракију, а да традиција „Ракијаде”, која помаже да се домаћа ракија брендира и иде ван граница, траје захваљујући вредним људима из Шљивовице.

Посебну пажњу окупљених изазвао је необичан казан „лампек чучавац”, потпаљен посебно за ову прилику, у коме је овдашњи произвођач Миломир Милојевић Геро, на давнашњи начин пекао домаћу „шљивку”. – Лула овог казана стара је 100 година, табарка 60, озидан је циглом и глином, с дрвеним капком. Нико више нема овакав казан, а ја сам га склопио за ову „Ракијаду”, испећи ћу у њему данас 20 литара меке ракије за четири сата. Тако су наши стари одвајкада радили – објашњавао је окупљенима мајстор Геро.

 

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!