Србија

Ракита постала центар борбе за очување река и природе, свакодневне страже

Након неколико дана паузе, упркос негодовању локалног становништва и активиста за заштиту природе, радови на водозахвату за мини-хидроелектрану у селу Ракита су настављени. Током викенда опет је дошло до кошкања са обезбеђењем, а тренутно је у селу мирно. На акцију враћања реке у старо корито, инвеститор је имао контраудар – померио је границе градилишта и опет преусемерио ток воде.

Село које је некада било познато по руднику угља “Јерма”, возићу “Ћира” који је превозио угаљ и једним од првих југословенских играних филмова Рударева срећа који је сниман управо у Ракити, сада је синоним за свеопшту борбу за очување река и природе. Свакога дана, активисти из различитих крајева Србије окупљају се у селу, узвикују пароле, носе транспаренте и поручују да неће одустати од борбе за очување ове мале планинске реке, али и за очување и других река у Србији.

Ипак, мала победа коју су мештани и активисти прошле недеље остварили герилском акцијом није била дугог даха, инвеститор је узвратио својом акцијом копања корита и сада река тече поред градилишта и не омета радове. Мештани као да губе наду да ће ову битку добити, а председник Савета месне заједнице Десимир Стојанов каже да само сила од више стотина људи може обуставити радове.

Они имају механизацију и силу, сада и приватно обезбеђење. Појединачне акције само доносе пријаве и тужбе, али тако не би било када би се скупило 200-300 људи. Ево сада постављају тампон слој, бетонираће тај део, а ми не можемо ништа да учинимо – каже Стојанов.

А да мештани не би изгубили наду, као и протеклих дана потрудили су се активисти Одбранимо реке Старе планине који свакодневно долазе у село и планинари из Бабушнице који су се скупили да им пруже подршку.

Борба се одвија и на правном пољу, активисти из иницијативе ОРСП реаговали су пријављивањем инвеститора Шумарској инспекцији која је изашла на терен и поднела пријаву за привредни преступ “пустошење шума и бесправну сечу”. Мештани се надају да ће пријавама макар на кратко стопирати радове.

Искористио је ситуацију када смо били у полицији да дајемо изјаве око бомбе која се појавила у селу, да опет преусмери ток реке. Када смо се вратили, багер је већ завршио посао – каже Стојанов.

Јуче је ситуација била мирна, тек понека размена увреда мештана и обезбеђења и међусобна пријава због увреда и претњи. У селу је и даље присутан велики број полицајаца, али осим упозоравања на ред и мир, готово да нису ништа чинили. На сеоској сали, одакле креће планинарска акција успона на планину Руј, момци и девојке окупљени око планинарског клуба “Руј 1706” осликали су мурал и тако дали свој допринос бунту мештана Раките.

Приметне су и нове пароле у селу које упућују на борбу мештана. На сали је исписан графит “Живот нема – смрт не дооди” а на кући поред градилишта постављен је банер “Дођоше дивљи, истераши питоми”.

Борба становника Раките се наставља, село ће и наредних дана бити епицентар еколошког бунта у Србији, где ће своје страже наставити активисти ОРСП, као и љубитељи природе из целе државе.

Подсетимо, у борбу за очување Ракитске реке укључио се аутор емисије “24 минута” Зоран Кесић који је позвао грађане да “затрпају” мејл Европске енергетске заједнице пишући о угрожавању ове реке али и река на Старој планини.

Почетком прошле недеље је дошло до физичког сукоба мештана Раките и приватног обезбеђења на градилишту за водозахват МХЕ, а мештани и активисти извели су герилску акцију враћања реке у своје корито. Крајем октобра у селу је пронађена бомба испред куће где су смештени радници са градилишта МХЕ, а мештани тврде да је то покушај инвеститора да их прикаже у лошем светлу. Истрага је у току, а случај води Основно јавно тужилаштву у Пироту.

Мештани Раките одржали су протест испред Општине Бабушнице на коме су поручили да неће одустати од борбе за очување своје реке. И поред негодовања локалног становништва инвеститор мини-хидроелектране на Ракитској реци наставио је радове на водозахвату. Становници малог планинског села месецима се боре за очување своје реке, а први протест одржали су на дан Међународног успона на Руј.

Потпомогнути акитивистима са Старе планине спречили су наставак радова на водозахвату, а Завод за заштиту природе најновијим испитивањима пронашао је заштићене врсте на овој малој планинској реци

Јужне вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!