АЛБАНЦИ су на локалне изборе, које је опозиција бојкотовала, изашли у рекордно малом броју – од 3,5 милиона људи с правом гласа, свог кандидата на листи заокружило је тек 21,6 одсто бирача. Избори су одржани у напетој атмосфера због масовних протеста опозиције која је још пре две године запретила игнорисањем овог, како је оценила, „нелегитимног изјашњавања“. Инцидената, ипак, није било.
Владајући социјалисти били су сами на листама у 31 граду и општини, а у 24 су имали ривале из новоформираних политичких група, које су, тврде експерти, били „само њихова продужена рука“. Од средине фебруара – кад је напустила рад парламента и наставила политичке активности на улицама Тиране захтевајући оставку Едија Раме, и расписивање општих избора – албанска опозиција организовала је демонстрације против владе, коју оптужује за корупцију и намештање избора.
Бојкотовање избора на које се одлучила опозиција догађај је без преседана од пада комунистичког режима у Албанији 1990. године. Рама је казао да је „овај дан био историјски моменат за Албанију, када је држава добила будућност, грађанство и наду“.
– Данас је био дан кулминације историјског сукоба између прошлости и будућности, између антидржаве и државе, између старе Албаније, духова историје и праведне Албаније. Данас је победила будућност, грађанство, нада. Победила је достојанствено европска Албанија – поручио је Рама.
Опозиција ће, казао је, увек имати његову испружену руку за споразум за решавање политичке кризе, али без условљавања. Лидер албанске опозиције и највеће опозиционе Демократске партије Љуљзим Баша рекао је да је чак 85 одсто Албанаца одбацило једнопартијско гласање.
– Албанци су масовно напустили игру и маску Едија Раме. Напустили су га и његови социјалисти, јер су гласали у мањем броју него у 2017. године. Једнопартијско гласање под апсолутном једнопартијском контролом је нешто што се није догодило ни у једном месту у Европи од времена комунизма. Ово је пародија демократије, Устава и правне државе – рекао је Баша и најавио да ће „промена брзо доћи“.
Према подацима те странке, одзив гласача био је око 15 одсто, а свега десет одсто у неким областима, међу којима је и део југа Албаније, где живи грчка мањина. Бивша председница албанског парламента Јозефина Топали је констатовала:
– Бојкотом избора Баша је све општине и сву власт предао Рами. Демократска партија је изван било какве политичке и локалне власти, док Еди Рама има све. Најбоље би било да Баша напусти странку – закључила је.
МЕТА БИО ПРОТИВ
АЛБАНСКИ председник Иљир Мета поништио је указ о одржавању избора 30. јуна, истакавши да неће допустити изборни процес без опозиције и свог страха од евентуалних грађанских сукоба. Владајућа Социјалистичка партија и премијер Еди Рама оценили су то као неуставно. ЕУ и САД признале су недељу као изборни дан у Албанији и послале посматрачке мисије, састављене од 150 представника ОЕБС, 20 представника из амбасаде САД у Тирани и по четворо представника италијанске и британске амбасаде.
И. Станојевић, Новости.рс