Председник Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај пуштен је из притвора после саслушања у Крању, али остаје у Словенији. Харадинај тврди да није био ухапшен, већ да је само задржан на љубљанском аеродрому до разјашњења процедуре у вези са потерницом Србије која датира из 2006. године.
Рамуш Харадинај је за агенцију Косовапрес рекао да је разочаран у словеначке власти и упоредио их са, како се наводи, властима Србије, пренео је Танјуг.
“На свим аеродромима је ова потерница уклоњена осим на овом у Љубаљани. Током пута сам прошао неколико аеродрома и нисам имао проблема. Али, ови (Словенци) су исти као и они (Срби), њихова браћа”, рекао је Харадинај.
Харадинај је ухапшен око 13 часова на аеродрому у Љубљани, на основу међународне потернице коју је расписала Србија, каже за РТС новинарка словеначке телевизије Поп Теа Шентјурц.
Бивши вођа такозване ОВК враћао се у Приштину из званичне посете Немачкој. Полиција га је неколико сати задржала на љубљанском аеродрому, после чега је, око 18 часова, спроведен истражном судији суда у Крању.
Како РТС сазнаје, Харадинај је пуштен из притвора, али за сада остаје у Словенији.
Лидер Алијансе за будућност Косова је, у телефонској изјави за Балканску истраживачку мрежу, истакао да му је речено да се у 18 часова појави пред словеначким судом да се “рашчисте ствари”. Додао је да су власти у Словенији “забрљале”, је су га ухапсиле на основу потернице из 2006. године, за коју каже да није валидна.
“Ово не видим само као личну увреду, већ и као увреду за Косово”, рекао је Харадинај, наводећи да је од 2012. године путовао у различите земље, укључујући и САД и европске земље и да није имао проблема.
Одмах након привођења, Алијанса за будућност Косова је затражила хитно ослобађање Харадинаја, истичући да је реч о намерној акцији. Алијанса сматра и да је српска потерница “блаћење и напад” на Харадинаја.
Портал Коха.нет сазнаје да је међународна потерница Србије за Харадинајем и даље у систему словеначке полиције међу осталим потерницама, па се, како је јавио приштински медиј, очекује да потерница “буде избрисана” пре ослобађања лидера АЗБК.
Портпарол косовског министарства спољних послова Артан Бехрами изјавио је да су у комуникацији са словеначком полицијом разјашњене околности у вези са привођењем Харадинаја.
И портпарол словеначке полиције Бојан Кос потврдио је за приштински портал Лајми.нет да је на аеродрому у Љубљани ухапшена једна особа са Косова, која је у том тренутку чекала извођење пред истражног судију Окружног суда у Крању.
Кос није навео име ухапшеног, али је рекао да је он ухапшен по потерници Интерпола коју је расписала Србија.
Како је казао, поступак у вези с тим хапшењем биће окончан након свих судских процедура.
У међувремену, челници Алијансе за будућност Косова и још десетак особа окупили су се пред Амбасадом Словеније у Приштини, где су протестовали због хапшења лидера те странке, преноси Бета.
Потпредседник странке Ахмет Исуфи је након састанка са амбасадором Словеније у Приштини Миљаном Мајхеном и медијима изјавио да чекају ослобађање Харадинаја, а од словеначког амбасадора јавно извињење.
Српска оптужница се односи на злочин код Радоњићког језера, који се десио током сукоба на КиМ 1998. и 1999. године. Тада је убијено најмање 34 цивила српске и албанске националности.
Харадинај ослобођен оптужби у Хагу 2012.
Рамуш Харадинај је бивши вођа ОВК и бивши косовски премијер.
Хашки суд је ослободио Харадинаја оптужби за ратни злочин 2012. године. Тада су Харадинај и његови бивши помоћници Идриз Баљај и Лахи Брахимај пуштени на слободу.
Tрибунал je изрекао ослобађајућу пресуду по свим тачкама оптужнице, од којих је главна да је било удруженог злочиначког подухвата.
Оптужница за Харадинаја тицала се злочина који су почињени од 1. марта до 30. септембра 1998. у време кад је он био командант такозване оперативне зоне Дукађин (Метохија).
То је био други пут да је Харадинај ослобођен оптужби.
Претходно, по окончању првог суђења, по оптужници за злочине на ширем подручју западног Косова, Харадинај и Баљај су ослобођени оптужби и пуштени на слободу, док је Брахимај био осуђен на шест година затвора.
РТС