Економија

Расходи буџета су додатно увећани за две милијарде евра, биће потребно ново задуживање државе

Фискални савет је проценио да су предлогом ребаланса овогодишњег буџета неоправдано повећани трошкови који ће дефицит у државној каси увећати са раније планираних три одсто бруто домаћег производа (БДП) на око седам одсто, рекао је данас председник Савета Павле Петровић.

„Расходи буџета су ребалансом буџета додатно увећани за две милијарде евра, од чега су оправдани трошкови милијарду евра“, рекао је Петровић на седници Одбора Скупштине Србије за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава.

Он је истако да ће за финансирање додатних расхода буџета бити потребно ново задуживање државе јер „нема новца са неба“, што ће јавни дуг увећати са 58 одсто БДП на око 61 одсто.

„Оправдана су улагања у инфраструктуру која су најбоља економска мера за стимулисање привредног раста“, оценио је Петровић и додао да су оправдана и додатна улагања у екологију.

По процени Фискалног савета, како је истакао Петровић, улагања у наоружање Војске Србије су „претерано висока“, а такође Влада поново предлаже неселективну поделу помоћи грађанима и привреди.

Подсетио је да је у време усвајања овогодишњег буџета Фискални савет позорио да у 2021. години не треба да расту плате у јавном сектору јер ће бити потребан новац за нови пакет државне помоћи, а тај предлог Влада није прихватила.

Образлажући предлог ребаласа буџета на седници Одбора министар финансија Синиша Мали је рекао да су главни разлози измене финансијског плана државе нови, трећи пакет помоћи привреди и грађанима, подстицање економског раста и ублажавање последица пандемије коронавируса.

Он је навео да је трећи пакет помоћи у вредности 257 милијарди динара, што је 4,3 одсто БДП-а.

„Укључујући претходна два пакета помоћи, у вредности 704 милијарде динара, држва је обезбедила помоћ привреди и грађанима од 17,2 одсто БДП-а“, казао је Мали.

Коментарићући оцене Фискалног савета он је казао да јавни дуг ни после ребаланса неће премашити 60 одсто БДП-а. Такође је указао да су оправдана улагања у наоружање.

Предлогом ребаланса буџета, о којем ће посланици почети расправу 21. априла, предвиђени су укупни приходи од 1.356,2 милијарде динара, што је за 19,9 милијарди динара више него што је било планирано оригиналним буџетом за ову годину.

Расходи буџета су повећани за 253,6 милијарди динара, на 1.768,4 милијарди динара, тако да ће дефицт износити 381,7 милијарди динара.

Влада није мењала пројекцију да ће раст БДП ове године бити шест одсто, а процена је да ће инфлација, услед поскупљења струје и очекиваног раста цена нафтних деривата, износити 2,4 одсто, што је за 0,4 процентна поена више него што је раније било прогнозирано.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!