Србија

РАСИСТИ! Брисел после “Јужног тока” саботира изградњу брзе пруге кроз Србију само зато што је граде Кинези

ЕУ испитује план градње брзе пруге између Београда и Будимпеште, у оквиру кинеског железничког пројекта “Један појас, један пут”.

Европски званичници изјавили су да се испитује финансијска одрживост 2,89 милијарди долара вредне пруге и да ли се тиме крше закони ЕУ према којима за велике саобраћајне пројекте морају да буду расписани јавни тендери.

Иако је на удару Мађарска, као чланица ЕУ, Брисел тиме угрожава и српске планове у послу с Кинезима за који Београд тврди да захваљујући прузи може да вреди и до четири милијарде евра.

Наиме, 350 километара брзе пруге која би повезала престонице Србије и Мађарске, део је пројекта кинеског председника вредног 900 милијарди долара, чији је циљ изградња инфраструктуре и повезивање с Европом, Блиским истоком и Африком.

Бранко Павловић, саветник малих акционара, за “Вести” објашњава да га не чуди европска истрага, јер се Немачка и Француска као најмоћније чланице ЕУ плаше кинеске конкуренције.

– Досад је све у Европи било немачко-француска прћија, па их плаши долазак кинеског капитала. Нарочито стрепе од нових кинеских инвестиција, јер знају да Кинези имају доста новца којег намеравају да пласирају у Европи – каже Павловић.
Сада Европљанима смета пословање по принципу “директне нагодбе”, које је према Павловићевим речима одавно озакоњено у Србији.

– Све послове с Арапима склапамо по систему директне нагодбе, али се званичници ЕУ никада нису потресали због непостојања тендера у Србији. Сада им смета, јер је у питању Кина. Оваквих сукоба у годинама које долазе биће све више, због кинеске експанзије – наводи Павловић.
Блокада до Грчке

Државни кинески медији наводе да је уговор о изградњи брзе пруге Београд – Будимпешта потписан током самита са 16 земаља централне и источне Европе у Летонији прошлог новембра.
Том пругом би време путовања између српске и мађарске престонице било скраћено са осам сати на три. То је од огромног значаја, јер је део линије која би морем повезала Кину с грчком луком Пиреј коју је купила. Без железничке везе Београда и Будимпеште, Кина би имала проблем и да извози производе својих европских фабрика железницом до Пиреја, а преко мора на друге континенте.

Н. С. Прерадовић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!