Хроника

Расизам у Србији још није искорењен док за расизам у Мисисипију и Тенесију још нема информација!

БЕОГРАД – Расизам у Србији још није искорењен, рекла је данас повереница за заштиту равноправности Невена Петрушић и додала да је 2014. поднето пет кривичних пријава због постојања сумње да је извршено кривично дело изазивања националне, верске и расне мржње и нетрпељивости.

Очекује, каже, да се по њима поступи на адекватан начин. “Са жаљењем морамо да констатујемо да је расизам у Србији нешто што нисмо успели да искоренимо, а то потврђују и расистички мотивисани акти насиља, говор мржње, сегрегација ромске деце у школама, некада изражавање отворене мржње нетрпељивости према Ромима”, рекла је Танјугу Петрушић уочи 21. марта – Међународног дана борбе против расизма.

Чињеница је, каже, да нисмо успели, упркос томе што су многе активности предузете, да смањимо степен нетолеранције и расистичке ставове који су у главама многих људи.

Посебно треба да брине, сматра повереница, да су такви ставови изражени међу децом и младима.

Према њеним речима, о томе какви су ставови говори и чињеница о забрињавајућем односу према азилантима – невољницима који су дошли из ратова захваћених афричких земаља и са Блисог истока. “То је, такође, показатељ расизма и ксенофобије”, рекла је Петрушић додајући да у главама људи и даље постоје стереотипи, предрасуде и дискриминаоторни ставови те да се морамо сви трудити да то променимо.

Она је истакла да очекује да ће се Акциони план за спровођење Стратегије за борбу протибв дискриминације, пошто је њим утврђена политика владе, бити документ који ће се спроводити на ваљан начин.

Повереница каже и да је институција на чијем је челу у прошлој години, као и свих ранијих година, наставила да користи сва своја овлашћења упркос скромним капацитетима.

Настављено је, истиче, да се делује и на превентивном плану промовисањем толеранције, а не дискриминације и подстицање Рома, али и припадника других националности да не ћуте и такве случајеве одмах пријаве. “Настојали смо да у случајевима када је дошло до дискриминације на адекватан начин реагујемо па смо тако само прошле године покренули две стратешкле парнице”, рекла је Петрушић.

Како је навела, једна се односила на случај када је требало да се ромске породице доселе у село Сирча, док друга је “фрапантан случај дискриминације”. То је, подетила је, када је један послодавац отворено написао у свом огласу за пријем радника да не прима Роме.

Међународни дан борбе против расизма обележава се као сећање на дан када је 1960. године, у Шарпвилу, у Јужној Африци, полиција отворила ватру и убила 69 људи који су мирно протествовали против закона апартхејда о исправама.

Проглашавајући овај дан 1966. године, Генерална скупштина Уједињених нација позвала је међународну заједницу да удвостручи своје напоре у елиминацији свих облика расне дискриминације.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!