Уочи састанка шефова дипломатија ЕУ, у понедељак, челни људи Уније послали су супротне ставове око санкција Русији, чија ревизија следи већ у марту.
Федерика Могерини, висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност, у документу на четири стране који је спремила пред састанак Спољнополитичког савета Уније заложила се за то да Брисел обнови сарадњу са Москвом. Она простора за то види на пољу глобалне дипломатије, трговина и других питања у замену за смиривање кризе око Украјине.
Према Могеринијевој, европски блок би требало да обнови заједничке активности са руском страном у решавању проблема попут Сирије, Северне Кореје, еболе и других.
Шефица европске дипломатије сматра да санкције Русији које су уведене због припајања Крима “треба да остану на снази све док анексија постоји”, што и не би био неки удар на Москву јер се ради о “црној листи” за нископозициониране руске званичнике и забрани инвестирања из ЕУ на том полуострву.
За много важније економске санкције Русији Могеринијева наводи да их треба “постепено смањивати” уколико се Русија буде држала споразума о примирју из Минска, престане да се меша у односе ЕУ и Украјине и настави да испоручује гас Европи. Документ се појавио када и вест да седам чланица ЕУ, укључујући и Италију, из које долази Могеринијева, тражи ублажавање санкција Москви.
Овај помирљиви став шефица дипломатије ЕУ поновила је и пред посланицима Европског парламента, који се нису сложили с њом. Они су у четвртак назвали Русију “потенцијалном претњом по саму ЕУ” и гласали за наставак санкција против руске привреде и после марта.
Ангела Меркел, немачка канцеларка, има исти став као европарламентарци. Против је укидања санкција Русији пошто је “анексија Крима” и оно што се дешава у источној Украјини по њој повреда међународног права.
Бета
ПОКАЗАЛО СЕ ДА СУ сад, вЕЛИКА бРИТАНИЈА И њЕМАЧКА ТРИ ЗЕМЉЕ КОЈЕ ОДЛУЧУЈУ У ИМЕ еу.
ttps://www.facebook.com/Infoseite.zu.Christoph.Hoerstel/photos/a.443332172376058.95320.186257908083487/891787297530541/?type=1&theater