Свет

Раст цене злата

„Било какво лабављење монетарне политике вероватно ће бити веома позитивно за тржиште злата“, изјавио је аналитичар Саед Амен у компанији Номура интернешенел у Лондону.

Злато за промптну испоруку на берзи у Лондону је ојачало 0,2 одсто, на 1.615,19 долара за фину унцу, пошто је у једном тренутку достигло највиши ниво од 31. јула од 1.618,80 долара.

Испорука тог племенитог метала у децембру поскупела је 0,1 одсто, на 1.617,70 долара на берзи Комекс у Њујорку, преносе медији. 

Аналитичари истичу да је на нови скок цене највише утицало успоравања инфлације у Кини и очекивања пораста захтева за добијање надокнада за незапослене у САД, што повећава оптимизам да би централне банке тих двеју највећих светских економија могле да предузму мере за подстицање привредног раста. 

Индустријска производња у Кини је у јулу такође успорила, а централне банке Јапана и Јужне Кореје такође не виде знаке ценовних притисака, што ствара услове за монетарно стимулисање уколико дође до продубљења дужничке кризе у еврозони. 

Цена сребра за спот испоруку порасла је 0,4 одсто, на 28,1563 долара за фину унцу, а платине увећана 0,5 одсто, на 1.416,12 долара за фину унцу, на највиши ниво од 3. августа. 

Паладијум је поскупео 0,5 одсто, на 590,08 долара за фину унцу, што је највиша цена од 1.августа. 

Америчка Управа федерални резерви (Фед) саопштила је 1. августа да ће, ако буде потребно, увести нове стимулативне мере ради подстицања привредног раста и снижења стопе незапослености која је већ више од три године на нивоу од осам или више одсто. 

Потрошачке цене у Кини су у јулу повећане 1,8 одсто на годишњем нивоу, што је најмањи раст од јануара 2010, саопштио је данас кинески Национални биро за статистику. 

Малопродаја је опала, а раст индустријске производње остао четврти месец заредом испод 10 одсто и износио 9,2 процента, што је најнижа вредност од 2009.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!