Врање — Број произвођача и прерађивача органске хране на југу Србије повећан је седам пута за последње три године.
Укупно се 50 пољопривредних газдинстава бави органском производњом, објавио је Центар за развој Јабланичког и Пчињског округа.
Интересовање за органски узгој расте, али потрошача још не знају довољно о добробити коришћења тако произведене хране, казала је Љубинка Сантаи, вођа пројекта за подршку производњи органске хране на југу Србије“.
Тај пројекат од краја 2010. године спроводи Ценатар за развој, а финансира га Аустријска развојна агенција АДА.
Сантаи је рекла да је до 2011. године на подручју Јабланичког и Пчињског округа било свега седам пољопривредних газдинстава и прерађивача органске хране.
Сантаи је додала да се око 90 одсто од укупног броја пољопривредних газдинстава за производњу органске хране пријавило ове године.
Органска пољопривредна производња у Јабланичком и Пчињском округу је још у зачетку. За сада се производе или прерађују мале количине органске хране и продају углавном у самоуслугама.
У Србији не постоји развијено тржиште органске хране где би такви производи могли да се пласирају на велико.
Развијен процес производње имају „Шумско благо“ из Бреснице, код Врања, које прерађује шумско воће и печурке, и „Стрела Кљајић“ из Лесковца које прерађује воће и поврће, који су своје производе фебруара ове године изложили на Сајму органске хране у Нирнбергу, казала је Сантаи.
Како је навела, највеће интересовање међу пољопривредним произвођачима на југу Србије влада за органску производњу воћа, пре свега дуња, шљива и аронија, и за органску производњу млека и млечних производа.
Бета