Кинески производи постају све иновативнији. Гугл група је схватила да ће Хуавеј успети да самостално развије неопходну технологију.
Кинеска компанија Хуавеј може врло брзо престићи САД када је реч о технолошком развоју, а то ће бити велика претња за технолошку хегемонију САД. Кинески Хуавеј ће лансирати свој оперативни систем под називом „ОАК ОС“ до јесени ове године, којим ће бити опремљени паметни телефони те компаније. Након што се ова компанија нашла на црној листи Министарства трговине САД, америчка корпорација Гугл је изјавила да оперативни систем Андроид неће више бити подржан на новим Хуавеј уређајима. Међутим, америчке санкције подстичу кинеску компанију да се позабаве сопственим развојем.
Како саопштава Глобал тајмс, још у мају ове године Хуавеј је у Кини регистровао име Хонгменг, како ће се звати нови оперативни систем на домаћем тржишту. Осим тога, компанија је поднела захтев за регистрацију оперативног система „ОАК ОС“ Канцеларији ЕЗ за интелектуалну својину, а захтев се тренутно разматра.
Након што је Гугл најавио прекид сарадње са кинеском компанијом, постало је познато да Хуавеј још од 2012. године ради на стварању властитог оперативног система за рачунаре и мобилне уређаје. Након 90 дана „промотивног периода“, за нове Хуавеј смартфонове неће бити доступно ажурирање оперативног система Андроид, нити Гугл услуга, као што су Џимејл, Гугл плеј и слично. Због тога би се други највећи произвођач паметних телефона на свету, који је 2018. године продао 206 милиона својих производа, могао суочити са озбиљним падом потражње, посебно на светском тржишту, где више од 90 одсто чине корисници Андроид и ИОС оперативних система.
Компанија Хуавеј није могла да предвиди тако озбиљну ескалацију трговинског рата између САД и Кине, али су ипак били свесни превелике зависности од америчке технологије. Управо из тог разлога, према писању Саут Чајна морнинг поста, још пре седам година, у најстрожој тајности, почео је рад на новом оперативном систему у који је уложено милијарде јуана. С обзиром на то, мало је вероватно да ће план америчких власти да униште кинеског гиганта успети. Према писању Фајненшел тајмса, који се позива на анонимне изворе, Гугл се обратио Трамповој администрацији са захтевом да избаци Хуавеј са црне листе, јер сматрају да изолација кинеске компаније може да представља претњу националној безбедности САД.
Из америчке компаније истичу да ће кинески оперативни систем бити много мање заштићен и подложан хакерским нападима, што значи да је безбедност корисничких података у опасности. Међутим, према речима стручњака са Финансијског института „Чонгјанг“, Трампова администрација и Министарство трговине САД забранили су Хуавеју да купује компоненте и технологију од америчких произвођача, јер се надају да ће на тај начин сачувати свој монопол у области информационе технологије, али истиче да је та позиција сасвим кратковидна.
СКУПА ЗАМЕНА ЗА КИНЕСКУ ОПРЕМУ
Прво, чак и пре Гугла, одређени званичници Беле куће позивали су Конгрес САД да укину забрану Хуавеју на куповину опреме. Разлог за то је једноставан – они су се уплашили да америчке компаније неће моћи да реализују наруџбине за замену кинеске опреме. Замена техничког производа је сложен и скуп процес, који захтева компликоване процедуре. У таквим околностима, те америчке компаније које користе Хуавеј опрему имаће значајне финансијске трошкове, а то ће се одразити на цео процес јавних набавки у САД. Осим тога, кинески производи постају све иновативнији. Гугл група је схватила да ће кинеска компанија успети да самостално развије неопходну технологију, чак и ако Гугл престане са снабдевањем. Одређене америчке високотехнолошке компаније још увек могу да контролишу степен технолошког развоја Хуавеја. Међутим, ако дође до „тачке неповрата“, кинеска компанија неће имати другог избора него да се ослони на сопствену снагу.
Након тога САД неће моћи да контролишу Хуавеј , а он би могао да превазиђе одређене америчке технологије. Према томе, са тачке гледишта компаније Гугл, веома је ризично пустити Хуавеј да се осамостали. Поједини Американци сматрају да, што буду напредније технологије компаније Хуавеј , то ће она представљати већу технолошку претњу за америчку националну безбедност.
То је, наравно, заблуда, али се може рећи да Гугл и даље има утицаја на истраживања и развој компаније Хуавеј. А ако кинеска компанија у будућности буде могла да развија сопствене технологије без икаквих ограничења, моћи ће да креира и напредније производе. У САД сматрају да ће то представљати нови и велики изазов за националну безбедност. Поред тога, Хуавеј обезбеђује ефикасност за Гугл. Компанија већ одређено време доставља Хуавеј своје прозводе, он је велики купац, а то, наравно, утиче и на пословање Гугла.
Генерално, у случају забране компаније Хуавеј , америчке компаније ће имати велике финансијске трошкове. Такође, кинеска компанија може врло брзо престићи САД када је реч о технолошком развоју, а то ће бити велика претња за технолошку хегемонију САД. И на крају, може се десити да Гугл не достигне циљане годишње показатеље пословања. Америчке санкције могу на почетку наштетити кинеској компанији. Али ми ћемо наставити да освајамо нова тржишта. По све у судећи, с обзиром да је Хуавеј глобална компанија, није је лако избацити са светског тржишта.
Подсетимо и на наводе да је руски бизнисмен Григориј Берјоскин, власник произвођача руског мобилног оперативног система Аурора, недавно преговарао са главним извршним директором Хуавеја Го Пином о могућем инсталирању руског оперативног система на Хуавеј мобилне уређаје. Како је истакнуто, предност руског оперативног система је у томе што је он базиран на Линукс оперативном систему, а такође подржава Андроид апликације. Поред тога, конкурентност оперативних система је у великој мери одређена њиховом компатибилношћу са апликацијама.
Како је закључио кинески стручњак, оперативни систем компаније Хуавеј можда неће одмах доживети успех. Све ће зависити од тога, колико ће нови ОС бити погодан за кориснике. Ако је на домаћем тржишту у Кини тешко посумњати у успех, када је реч о светском тржишту, биће потребан напор да се оно освоји. Он је оценио да ће компанија Хуавеј имати прилику да покаже свету свој технолошки потенцијал и да постигну то што нису могли ни Самсунг ни Мајкрософт.
Извор Спутњик, 19. јун 2019.