Дугови градова и општина износе 1,2 милијарде евра, око четири одсто бруто домаћег производа (БДП) у даље се кумулирају, изјавио је данас на конференцији за новинаре председник Фискалног савета Павле Петровић и оценио да то представља значајан фискални ризик.
Петровић је рекао да је, на пример, дуг ЕПС око милијарду евра.
“И даље буџети општина и градова стварају дефиците, а самим тим и повећавају дуг”, рекао је Петровић наводећи да и локална јавна предузећа праве велике губитке.
Он је рекао да је структурни проблем јавних финансија локала то што се велика средства нерационално дају за субвенције локалним јавним предузећима, јер она функционишу неефикасно и праве велике губитке, а последица тога је мањак инвестиција на локалном нивоу.
Петровић је рекао да је последица недовољних инвестиција на локалном нивоу катастрофална инфраструктура у неким градовима и општинама, на забрињавајућем нивоу је квалитет пијаће воде, има проблема са одлагањем и прерадом отпада.
“Процене су да су 200 милиона субвенције, а мањак инвестиција око 250 милиона евра”, рекао је Петровић.
Он сматра да би требало да се реструктурирају локална јавна предузећа и да почну ефикасно да послују.
“У средњем року могло би да се уштеди око 150 милиона евра кроз смањене субвенције које се дају локалним јавним предузећима. Та средства би могла да се употребе за инвестирање, да се ова катастрофална комунална инфраструктура побољша”, рекао је он.
Према његовим речима, финансије Београда и Новог Сада захтевају додатне реформе, док су Ниш и Крагујевац у кризи.
“Код њих је потребна снажна фискална консолидација и уређење јавних финансија”, истакао је он.
Он је рекао да Градско саобраћајно предузеће Београд представља “рак рану јавних финансија Београда” и оценио да би реформом и реструктурирањем овог предузећа требало да се остваре значајне уштеде које би могле да се употребе за инвестирање у водовод, канализацију, депоније.
“Буџет Београда градски превоз кошта 24 милијарде динара, а Београд приходује од тога десет милијарди динара”, истакао је он.
Он је оценио да је неопходно да се и Влада Србије укључи у решавање проблема јавних финансија на локалном нивоу.
ФоНет