ЕВРОПА постаје све опаснији „полигон“ одмеравања снага САД и Русије. Пошто је оптужила НАТО да угрожава њене границе системом антиракетне одбране у близини руских међа и да тежи промени стратешког односа снага, Москва додаје више од 40 нових интерконтиненталних балистичких ракета. САД и савезници одговарају појачавањем ваздушних борбених снага над Старим континентом.
Руски председник Владимир Путин најављује да ће нуклеарном арсеналу ове године додати више десетина нових ракете и да ће Москва бити присиљена да упери своје оружане снаге према земљама које би могле да је угрозе:
– Ми ћемо бити присиљени да усмеримо наше оружане снаге према територијама одакле долази претња – поручио је Путин.
На то је оштро реаговао амерички државни секретар Џон Кери, казавши да нико не жели повратак хладног рата. САД, ипак, месецима ротирају најмодерније борбене авионе Европом, у оквиру учесталих војних вежби са савезницима из бившег СССР, којима потврђују „приврженост европској безбедности“.
У вежбама, које су у неколико наврата претиле „сусретом блиске врсте“ са руским летилицама, учествовали су бомбардери „Б-2“, „Б-52“, „Ф-15Цс“, А-10″. Амерички медији сада најављују да би се овој флоти придружује један од најмодернијих борбених авиона „Ф-22с“ као „противтежа моћи“ руским акцијама у Украјини и другде на европском континенту.
И док руски аналитичари наговештавају да ће улазак америчког бомбардера „Ф-22с“ у „ратне игре“ само поспешити одговор Москве, развојем борбеног авиона пете генерације „Т-50“, саветник руског председника за питања спољне политике Јуриј Ушков тврди да Русија не жели да уђе у скупу нову трку у наоружању са САД:
– Русија покушава на неки начин да обезбеди одговор на могуће претње. Ништа више од тога – рекао је он.
Није желео да одговори на питање о могућности директног војног сукоба Русије и Запада.
Д. САВИЋ, Новости