“Амерички сан“ је мртав у Балтимору – У америчким градовима ратно стање, произвољна хапшења и отмице активиста.
Након погреба младог Афроамериканца Фреда Греја у понедељак, који је од умро након што му је у притвору сломљена вратна кичма, амерички град Балтиморе потресају немири који су прерасли у праву побуну, а градске власти су се одлучиле да уведе ванредно стање и полицијски час.
У Балтиморе су послате додатне трупе Националне гарде и војници су се у пуној опреми распоредили по целом граду, који је буквално претворен у ратну зону.
Гувернер Мериленда, Лари Хоган, одлучио се на такав корак и саопштио „како су због растућег насиља и немира под узбуном и додатне војне снаге“.
На захтев главног секретара Националне гарде Мериленда, Линде Синг, суседне државе Њу Џерзи и Вашингтон послале појачања у Балтиморе како би помогли локалним снагама у контроли протеста. Дакле, тренутно око 2 000 војника Националне гарде и 1000 полицајаца патролира улицама града, преноси FOX31.
У међувремену су почели протести иу Њујорку, на којима се тражила правда за убијеног Фреда Греја и где је градска полиција јуче ухапсила више од 60 демонстраната марша солидарности.
Протестни маршеви у знак солидарности са демонстрантима у Балтимора су такође организовани у Вашингтону, Минеаполису и Сијетлу и Фергусону.
До хапшења у Њујорку је дошло након што се на стотине људи окупило на Тргу Јунион Сквера, а полиција је упозорила учеснике да ће њихови улични маршеви резултирати притварањем, преноси Usa Today.
Разлога за хапшења учесника „Марша милиона“ у Њујорку, осим превентивног, није било, као што се види на бројним снимцима објављеним на интернету. Наиме, учесници поворке „Марш милиона“ су тражили „социјалну, економску и расну правду“ и исказали своју солидарност са становницима Балтимора, те подржали њихов „отпору борби за правду“.
У Вашингтону је организација „Национални црни уједињени фронт“ (National Black United Front) одржала свој протест у знак подршке Греју и „свима онима који су били убијени у полицијском терору“.
„Желимо изаћи и показати своју солидарност са људима који су протестовали због Фреда Греја у Балтимору, те скренути пажњу нације она ово питање“, рекао је активиста Еуген Пуријер за The Washington Post.
У Балтимору су настављени протести и нереди, а у граду је досад било најмање 18 хапшења.
Прејуче се такође буквално догодила отмица у којој је полиција у Балтимору без икаквог разлога ‘отела’ угледног црног активиста и универзитетског студента Јосифа Кента.
Наиме, афроамерички студент Јосиф Кент, који је постао познат по организовању протеста у Фергусона прошле јесени, ухапшен је од стране полиције у Балтимору и то зато што је прекршио „одредбу полицијском сату“.
Хапшење, које су уживо забележиле камере, изазвало је оштре критике на друштвеним мрежама, јер је током целе ноћи у уторак судбина младога активиста била непозната.
Према представницима медија који су сведочили догађају, у западном делу Балтимора, жаришту немира у понедељак и месту протеста који су се одржали у уторак, Јосиф Кент је покушавао да смири људе и позивао је окупљене да се разиђу.
На снимцима које је приказао Си-ЕН-ЕН се види Кент како хода сам у близини кордона интервентне полиције. Младић је подигао обе руке и мирном гестом се приближавао полицији.
Одједном се из Кента појављује возило Националне гарде, а неколико полицајаца је тада младића угурало у оклопно возило.
На начин на који је Кент је ухапшен је многе навео да се питају да ли је студент „нестао“? На Твиттеру су корисници критиковали полицију, уз посебну напомену да Кенту нису прочитана његова права. Као што знамо, било које хапшење у Сједињеним Државама је неважеће, ако у тренутку хапшења особи коју се притвара укратко нису прочитана „уставом гарантована права“. Или је то тако само на холивудским филмовима?
Случај Фредие Греја се разликује од инцидента у Фергусону, јер се он није покушао сукобити с полицијом која га је сумњичила за умешаност у кривично дело. Млади Афроамериканац у Балтимору је покушао да побегне, а током хапшења је полиција „мало претерала“ и Греју сломила врат. Власти у Балтимору су обећале да ће резултати истраге бит објављени пре 1. маја. Шест полицајаца који су убили младог човека су „прошли лагано“ и суспендовани су са посла. Град је тада експлодирао, а након Балтимора и Њујорк, Вашингтон, Минеаполис, Сијетл и Фергусон.
Америка данас проживљава једну од најдубљих криза, а „амерички сан“ је дефинитивно умро у Балтимору, граг у којем су досад афроамерички ноћни „борци против режима“ запалили 15 зграда и 144 возила.
Протест се проширио на Филаделфију
Протести који су избили у Балтимору због смрти младог Афроамериканца Фреди Греја проширили су се и на Филаделфију.
Око 600 људи протестовало је у том граду тражећи правду за Греја, пренео је АФП. Исто толико људи окупило се и у Балтимору у протестном маршу. Званичник полиције у Балтимору Ентони Батс рекао је да ће полицијски час остати на снази и током викенда јер се тада очекују масовни маршеви, јавио је АП.
У понедељак су у Балтимору избили жестоки улични сукоби након сахране Афроамериканца Фреди Греја (25), који је преминуо у полицијском притвору што је изазвало талас протеста због поступања полиције, у којима је ухапшено више од 250 људи.
Званичници Балтимора су грађане замолили за стрпљење док државно тужилаштво не одлучи да ли ће подићи оптужницу против шест полицајаца који су суделовали у хапшењу Греја (25), пренео је Ројтерс.
Једна балтиморска телевизија је објавила наводе из полицијског извештаја и извештаја патолога, из којих се види да је Греј задобио смртоносне повреде у полицијском комбију, где је ударио главом о метални део пошто није био везан. Раније је било објављено да је Греј задобио повреде кичме 12. априла, у периоду од тренутка хапшења због поседовања ножа до доласка у полицијску станицу.
Од тих повреда је преминуо недељу дана касније, што је подстакло најновији у низу протеста последњих месеци у САД због начина на који се полицијске снаге, које већином чине белци, понашају према Афроамериканцима и другим мањинама.
Након бурне ноћи у Балтимору у понедељак, кад су се демонстранти сукобили са полицијом, протести су се током недеље проширили и на друге америчке градове попут Њујорка, Мисурија и Фергусона.
Синоћ је у Балтимору у мирној шетњи учествовало више стотина демонстраната, којима су се придружили кошаркашка звезда Кармело Ентони и друге славне личности. Шетња је, међутим, морала да буде завршена до 22 сата по локалном времену, кад на снагу ступа полицијски час, за које балтиморске власти наводе да ће бити на снази и током викенда.
Лист „Вашингтон пост“ је објавио да је синоћ у Балтимору пронађено тело мртвог мушкарца у камиону паркираном у близини апотеке, која је опљачкана и запаљена током сукоба у понедељак. Портпарол балтиморске полиције Џерон Џексон је за „Пост“ изјавио да полиција истражује ову сумњиву смрт, али се засад сматра да она није повезана са протестима.
Извор: altermainstreaminfo.com, Танјуг, RT, CNN, Србин.инфо
OPAMETISE SE ALI KASNO DOSLO VREME DA SE RACUN PLATI
SVA SRANJA STO SU RADELI SIROM SVETA VRATICE IM SE SKAMATOM
vratna kicma?? svaka cast na formulaciji
hitno poslati srpsku vojsku na liniju razgranicenja,prekomerna upotreba sile,nasilje,humanitarna katastrofa.
odma ih bombardovati
Došlo vreme za naplatu !!!
ne dajte se beli narode,amereike.bijte majmune afro i silovatelje belih zena.neka se zna ko je gospodar a ko sluga.-amin.