Безбедност

Разбити хрватске субверзивно-обавештајне мреже у Србији и на свим српским територијама

Добро је познато да су данашње обавештајно-безбедносне службе Републике Србије толико ослабљене кроз разноразне реорганизације и сурова ограничења обима и употребе уобичајених метода рада да се то граничи са голим опстанком. То се, поред осталог, одразило и на готово све поре бројних институција у којима су до крвавог распада Југославије и после њега радили припадници хрватског народа.

hrv-sluzbe

Уосталом, да ли се неко сећа скандала или афера због одношења архивске грађе из Архива Војно-историјског института, потапања архивских фондова у Министарству иностраних послова и још понечег?! Да ли је неко истражио какве су имали у свему томе улоге припадници служби из Загреба? Да ли је неко истражио улогу појединих српских уредника и новинара (сталних или повремених сарадника) у дезинформисању или информисању по идејама које су им давали припадници служби из Загреба?

У истом том времену, хрватске (не Републике Хрватске) службе су напредовале у сваком смислу – и бројчано, и кадровски, и технички, како у Хрватској тако и у иностранству.

Недавна афера у Хрватској због провале деловања Мирка Рашковића, једног од утицајнијих личности у Книну у време Републике Српске Крајине али и до данашњег дана у Хрватској, нарочито међу преосталим Србима, показала је дубоку бразду коју су Хрвати заорали не само у Хрватској већ и овде, у Србији.

Нама у Србији остаје питање зашто су хрватске обавештајне активности најизраженије на територијама где још увек живе Срби, као и шта стоји иза таквог усмерења њихових тајних служби – ако већ од стране Срба не постоје готово никакве агресивне намере и планови? Један од могућих одговора може бити да се ради о њиховим територијалним претензијама.

vojnica

Очито је да смо потценили снагу и могућности хрватских тајних служби. Оне су толико ојачане колико због своје државе толико због НАТО-а, па су у сваком погледу технички и стручно супериорни. Прихватајући новине добијене од НАТО-а, како на   курсевима тако и у техници, нису се одрекли начина рада бивше Службе државне сигурности Хрватске, нити прљавих методе некадашњих емигрантских усташких организација с којима је сарадња била вишедеценијска (на пример, споразуми комунисте Владимира Бакарића и усташе Бранка Јелића, који датирају још из времена Јосипа Броза Тита).

Данашња власт у Хрватској је наследила бројне програме које је зацртао Анте Павелић првих година по стварању своје сепаратистичко-терористичке организације. То су, поред два стратешка циља – успостављање независне и етнички чисте Хрватске – и трећи излазак на границе Независне Државе Хрватске. Другачије речено, Срем и Босна и Херцеговина. Да би савремена Безбедоносно-информативна агенција схватила шта то значи морала би урадити неколико битних потеза: прво, ослободити се англоамеричких тутора макар у одавању стратешких планова, потом отворити старе архиве и дати их на увиде стручњацима како би на основу њиховог садржаја сачинили одговарајуће елаборате, и на крају припремити реконтру.

Зашто предлажем отварање архива? Један од разлога јесте утицај хрватског лобија у медијима у Србији у диктирању тема којима српски народ треба да се позабави. На пример, рехабилитација генерала Милана Недића. (Недићево „књиговодство смрти“, Политика, 14. децембар 2015, страна 7, у коме доминирају речи Хрватице Бранке Прпе, историчарке и некадашње директорке Историјског архива Београда!)

prpa-nedic

Други предлог шта треба отворити односи се на архивски и други материјал некадашњег југословенског Савезног секретаријата унутрашњих послова, односно Државне безбедности, а који се односи на период Независне Државе Хрватске. Неколико добро обавештених личности знају да је тамо могуће пронаћи и филмски материјал који је непознат у Србији (мада се у Хрватској о њему зна довољно, али се о томе не говори из добро познатих разлога). Да будем још прецизнији, део тог материјала показује да је у јесен 1942. године, после слома партизанских јединица на Козари и стравичних злочина над српским народом – његовим протеривањем и одвођењем у концентрациони логор Јасеновац, један део мале Српчади допремљен у Загреб и тамо распоређен по објектима римокатоличког Каритаса и хрватским породицама. На основу хрватског законодавства, деца су уписивана под другим именима (мушкарци као Анте, а девојчице као Антонија) и презименима, датумом рођења (10. травањ/април) и покрштавана у римокатоличанство. „Кум“ на покрштавању био је поглавник Анте Павелић док је обред вршио надбискуп Алојзије Степинац!

И питање чему све ово има најмање два одговора. Први, покрштавање је и даље у току, покрштеници су подложни за уцене и обављање прљавих послова против народа из кога биолошки потичу, а још су опаснији ако су у структурама државних органа Хрватске – па могу да утичи на судбину преосталих Срба. Други одговор лежи у разбијању хрватске обавештајне мреже у Србији и на српским етничким територијама, из простог разлога што хрватска дрскост нема краја и не познаје хрватско-српске границе – па одавно „играју“ и овде у Србији.

Велимир Новљанин, Стање ствари

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!