Економија

Рђав кредит од Светске банке

Светска банка обезбедиће Србији 400 милиона долара као подршку буџету у наредној години, али услов је брзо постизање договора са Међународним монетарним фондом. Светска банка је за ову годину прогнозирала пад бруто домаћег производа од 1,5 одсто, по чему је Србија у најгорој ситуацији у региону. Због сиромаштва Србија ће морати да преговара са ММФ-ом и власт ће начинити пар корака да дође до споразума, каже у разговору за „Вести“ Љубомир Маџар, економиста.

Очекујете брзо постизање договора са ММФ-ом?
– Премијер Ивица Дачић је на почетку мандата изјавио да нам Фонд није потребан, али је схватио да нам нема друге. Без договора са ММФ-ом нема ни кредита што значи нема ни подршке буџету.

Новац Светске банке намењен је за буџет. Колико је то лоше?

– То је најгори начин да се зајме паре. Тачно је да је буџет у беспарици, али зајмити паре за потрошњу је рђав посао. Међутим, код нас је вода дошла до грла и власт се нада да ће премостити ту невољу задужујући се. То је решење само на кратак рок.

[pullquote_right]

Два услова ММФ

ММФ има два општа услова, а то су смањење дефицита у буџету и ограничење даљег раста јавног дуга?
– Они су и раније на томе инсистирали, и то је заправо резултанта многих других ствари које се раде у нашој економској политици. Представници ММФ-а ће вероватно ићи и нешто детаљније, и претпостављам да ће бити говора о платама у јавном сектору, које су знатно веће од плата у приватном сектору. Вероватно ће бити говора и о субвенцијама, будући да наша држава даје велики број различитих субвенција, од којих су многе економски потпуно неоправдане.

[/pullquote_right]

Како оцењујете досадашњи рад Владе?
– Има доста тога што може да се замери Влади. Кренула је са субвенцијама, а за то нема новца. С друге стране, иде се на повећање пореза, што је опет лоше. Влада нити може, нити сме да дозволи да не исплати пензије и плате у јавном сектору. У садашњој ситуацији било ко да је у кожи садашње власти морао би да повлачи исте потезе. Власт се још на почетку свог мандата ангажовала на разним странама света, тражећи нове кредите да би новим дугом отплатила приспеле рате старих дугова и друге обавезе.

Постоји ли опасност од експлозије цена?

– Не постоји нека већа опасност од експлозије цена и не верујем да могу да се понове хиперинфлациона искуства од пре 10, 15 година. Међутим, и умерена инфлација је велика опасност. Довољно је да пређе 10 одсто па да се појаве проблеми, а највише ће бити погођени они који су најбројнији, они најсиромашнији и који су близу границе сиромаштва.
 

Да ли је добра све већа оријентисаност Србије ка Русији?

– Разумна је све већа оријентисаност Србије ка Русији и Истоку, због повећања економске сарадње са тим земљама, али то не значи да нас Запад не интересује. Не ваља да сва јаја држимо у истој корпи. Интересује нас и Запад и Исток и треба да идемо тамо где можемо да остваримо наше интересе.

[quote]

Динар прецењен

Како оцењујете кретање наше националне валуте?
– Динар у последње време јача, али не треба тражити неке посебне узроке. Осцилација вредности динара ће бити, а наша валута је већ сада нереално прејака за слабу привреду. Ако евро не поскупи ми ћемо имати велики проблем – извоз нам је готово безначајан, а он не може бити повећан без значајнијег раста европске монете у нашој земљи.

[/quote]

 

Вести

 

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!