Процес реадмисије из земаља ЕУ није завршен а они који се врате поново беже на запад. Највише протераних Рома, из Немачке, Шведске, Швајцарске и Данске
У СРБИЈУ је у последњих седам година из земаља ЕУ депортовано најмање 8.824 људи. То су углавном они који су дошли преко београдског и нишког аеродрома, и већина је присилно враћена, на основу споразума о реадмисији. Према неким проценама, најмање још 4.000-5.000 само је одлучило да се врати.
Према националном саставу, највише оних који су се вратили су Роми, Срби, Бошњаци и Албанци. Већина је дошла у Београд, а затим у Бујановац, Врање и Лесковац. Од прошле године, враћају се и у Вршац и Зрењанин – каже Јелена Марић из Комесаријата за избеглице.
– Нису сви били лажни азиланти. Неки јесу тражили азил у земљама ЕУ, али други су просто прекорачили боравишне дозволе, нису имали папире за запослење. Од 2.107 особа, колико је стигло лане, 800 је малолетника. Највише их је дошло из Немачке, Шведске, Швајцарске и Данске – каже Марић, и додаје да су они смештани код родитеља или у сопственом аранжману. Трећина је завршила код родбине и пријатеља, 111 није имало никакав кров над главом, а од тога њих 30 је пристало на смештај у један од три прихватна центра (Зајечар, Бела Паланка, Шабац).
Циљ повратника био је да овде проведу неко време и врате се у земље из којих су дошли. Већина је као разлог наводила лошу економску ситуацију и недостатак посла и прихода.
– Ти људи покушавају да оду у земље у којима су боравили, поготово они који су тамо живели дуже и имали организован живот – каже Радош Ђуровић из Центра за пружање помоћи тражиоцима азила. – Млади, који буквално цео живот проведу на Западу, истргнути су из контекста и враћени са слабим знањем српског, без родбине или пријатеља.
У Комесаријату потврђују да понекад стижу малолетници без пратње. Тако је депортован један 17-годишњак, који није знао ни реч српског. Земље ЕУ присилно враћају и тешке болеснике, које људи из Канцеларије за реадмисију дочекују колима Хитне помоћи. Тако је један, чак, био у коми!
У земље Европске уније се поново, легално или илегално, враћају и они који траже азил због новчане помоћи коју добијају док су на чекању. Они одлазе по неколико пута, али, како каже Ђуровић, од краја прошле године поједине земље издају забране уласка на одређени период вишеструким повратницима у поступку азила.
Велики број оних који се врате обраћају се центрима за социјални рад, тражећи финансијску помоћ. Само у једној години Републички завод за социјалну заштиту регистровао је више од 2.500 људи који су тражили неку помоћ. То су углавном била деца и млади. Међу повратницима је било нешто више особа женског пола него мушког.
ПОМОЋ ДА НЕ БЕЖЕ
БУДУЋИ да су сви свесни да беда тера људе да изнова илегално беже на Запад, ЕУ је покренула са Комесаријатом за избеглице пројекат вредан 1,7 милиона евра, у 20 општина, за економско оснаживање повратника и решавање њиховог стамбеног питања.
Новости
ОВЕ ЦИГАНЕ ЕВРОПА ПРОТЕРУЈЕ У СРБИЈУ А СМРАДОВИ КАО ЂИЛАС ИЗ ДС УЗИМАЈУ НОВАЦ И ТРПЕ МАНДОВСКО НАСЕЉАВАЊЕ. СВИ У ВАРИКИНУ ПА МАРШ ИЗ СРБИЈЕ, ЈАСНО БРЕ ЗАЈЕДНО СА ЂИЛАСОМ КОЈИ ЈЕ ДОШАО ИЗ БОСНЕ.
Srbi nikad nisu bili sovinisti,a ovom gospodinu bih citirao Arcibalda Rajsa:"Srbi cuvajte se sami sebe".Niko nas ne ugrozava do nas samih i zalosno je da je nivo svesti tako nizak i da smo hriscani koji mrze i moralisti koji ne znaju znacenje te reci.