Београд — Реална малопродајна цена литра јестивог уља је 180 до 200 динара, а килограма шећера 95 динара, изјавио је саветник у Привредној комори Војислав Станковић.
Он је казао да нема разлога за страх од несташице уља и шећера јер је понуда стабилна, а биланси су позитивни.
Пренете залихе уља су близу 80.000 тона, а од овогодишњег рода сунцокрета, уљаре ће моћи да произведу количину која ће моћи да подмири домаће потребе од око 80.000 тона, још толико за извоз.
А остаће и 60.000 до 80.000 тона пренетих залиха, казао је Станковић.
Производња шећерне репе омогућиће производњу 300.000 до 320.000 тона шећера што је, уз пренете залихе од око 100.000 тона, довољно за домаће потребе од око 120.000 тона и за извоз од 180.000 тона.
Станковић је нагласио да Робне резерве што пре треба да интервенишу са максималном количином уља и шећера да би се успоставила равнотежа на тржишту и отклонила психоза несташица.
Интервенције са још 3.000 тона уља
Министар спољне и унутрашње трговине Расим Љајић најавио је да ће наредне седмице Министарство интервенисати са још 3.000 тона уља из Робних резерви, углавном намењених мањим продајним објектима.
“Ми ћемо већ наредне седмице интервенисати са нових 3.000 тона уља, углавном намењених мањим малопродајним објектима и мањим општинама”, рекао је Љајић приликом обиласка фабирке уља “Викторија оил” у Шиду.
Он је изразио наду да ће тиме тржиште бити стабилизовано, да ће се спречити даљи поремећаји и омогућити редовнио снабдевање уљем.
Љајић је додао, да што се тиче производње, уља има више него довољно, али га у малопродајним објектима, у појединим деловима земље нема у довољним количинама, а уља из робних резерви нема уопште.
“Зато ћемо променити план прерасподеле”, рекао је Љајић и додао да су у првој фази уље углавном повлачили велики трговински ланци и дистрибутери.
БЕТА