БЕЧИЋИ –Министар финансија Србије Лазар Крстић најавио је данас да ће ребаланас републичког буџета бити у усвојен у јулу.
На Самиту министара финансија и гувернера у Бечићима, он је рекао да недавне разорме поплаве не мењају план фискалне консолидације.
Крстић је још рекао да штете од поплава које су задесиле Србију још нису у потпуности сагледане.
Самит министара финансија и гувернера под називом „Финансијска будућност региона” одржава се у организуји београдског недељника НИН.
——————————————————-
Крстић најавио оштрију борбу против сиве економије
БЕЧИЋИ –Министар финансија Србије Лазар Крстић изјавио је данас у Бечићима да очекује да ће измене и допуне Закона о пореском поступку и пореској администрацији бити у усвојене у парламенту у наредних неколико недеља, што ће помоћи у сузбијању сиве економије и повећати приходе у буџету.
„Закон предвиђа ригидне мере за оне који се баве нелегалним прометом дувана, али и за оне регистроване који у промет стављају цигарете без маркица”, рекао је Крстић на традиционалном самиту министара финансија и гувернера, који организује београдски недељник НИН, а чији је Танјуг медијски покровитељ.
Он је том приликом подсетио да су код нас већ усвојене измене закона о дувану које спречавају промет илегалне трговине.
Како је казао, ускоро очекује прве конкретне потезе у борби против илегалног промета дувана, и додао да сматра да канали нису непознати.
Министар је указао да, када се говори о смањењу дефицита буџета за око 1,5 милијарди евра, само 500 до 700 милиона може да се смањи сузбијањем промета илегалног дувана.
„Ако ме питате колико одмах можемо да уштедимо, рећи ћу вам сигурно око 150 до 200 милиона. Толико је реално у наредних 12 месеци”, поручује Крстић и додаје да сузбијање сиве економије може да помогне да се смањи обухват на расходној страни буџета „тамо где је болније”.
У Бечићима је данас почео двођевни редовни регионални самит министара финансија и гувернера, на којем се расправља о финансијској будућности региона.
Министар је раније рекао да ће ребаланс буџета Србије бити усвојен у јулу уместо у јуну, истакавши да поплаве неће утицати на спровођење владиних економских мера.
Он је указао, међутим, да ће, због катастрофалних поплава које су у мају задесиле Србију, мере Владе Србије бити спровођене по нешто другачијем распореду од првобитно планираног.
„Ребаланс је требало да буде усвојен у јуну, а биће у јулу и мораће да ослика и последице од поплава”, рекао је Крстић подстивши да је је највише штете претрпела пољоопривреда и инфраструктура на поплављеним подручјима.
Влада Србије ни на који начин није одустала од својих циљева, рекао је Крстић додавши да ће економска слика Србије у великој мери зависити од тога како ће се обавити обнова земље.
Крстић је подсетио да је влада у свом економском програм изнела циљеве фискалне конслидације, које се махом односе на стабилизацију јавног дуга, који је, како каже, од 2008. године до данас дуплиран.
Према његовим речима, дефицит буџета мора да се смањи за 170 милијарди динара, и то највећим делом на расходној страни.
Крстић:Влада Србије ће штити пензионере и минималце
Све што Влада Србије буде радила у циљу фискалне консолидације, радиће тако да утицај на пензије буде минималан, изјавио је данас министар финансија Србије Лазар Крстић и додао да ће грађани који зарађују минималац бити заштићени од линеарног смањивања плата.
Крстић је на редовном самиту министара финансија и гувернера, који организује београдски недељник НИН, а чији је Танјуг медијски покровитељ, изјавио да влада не планира кризни порез како би надоместила трошкове настале због катастрофалних поплава, и подвукао да неће одустати од онога што је речено у експозеу премијера.
„Осим чињенице да смо морали мало да одложимо ствари због поплава, не одустајемо од плана. Одложили смо закон о умањењу нето зарада, рекли смо да ће то ићи у исто време када се буде ишло на корекцију плата. Такође, разговарамо са надлежним министарством око динамике увођења платних разреда”, рекао је Крстић.
Према његовим речима, сада је циљ да се у светлу нових околности види на који начин су поплаве уопште утицале на буџет, и на динамику доношења закона који су у плану.
„Негде до 25. јула очекујемо да ће ребаланс бити усвојен, а пар недеља пре тога ћемо свакако знати шта је унутра”, поручио је министар.
Када је реч о пензијама, каже он, све мора да се покуша, како би се минимизирао утицај на пензије, а нарочито у домену сиве економије.
„Има простора и видећете много у наредних неколико недеља, и када је реч о акцизним производима, али и неких нових решења у Пореској управи. Покушавамо све како би минимизирали било шта када је реч о пензијама”, изричит је Крстић и додао да је разговарао и са директорима јавних предузећа о томе какве су штете од поплава.
Упитан да ли зна када ће солидарни порез бити замењен смањењем плата, Крстић је рекао да у овом тренутко то не зна јер се тренутно ради, како је рекао, на координацији неколико активности, а неке од тих мера су структурне и захтевају више времена.