Економија

Ребаланс буџета неодржив, још један до краја године

Економиста Саша Радуловић оценујује да је ребаланс буџета за 2013. годину неодржив, јер су приходи и расходи нереално планирани, и очекује још један ребаланс државне касе до краја године.

Радуловић је рекао да су у првих пет месеци ове године просечни приходи буџета били око 65 милијарди динара, а ребалансом је планирано да у наредних седам месеци буду 80 милијарди динара, што се, по његовом уверењу, неће догодити.

Он се, у прилог тој процени, позвао на изјаву министра финансија Млађана Динкића да су месечни приходи били у просеку од око 70 милијарди динара, што значи 10 милијарди мање од траженог просека за остатак године.

С друге стране, реални расходи у првих пет месеци ове године су на нивоу од 80 милијарди динара, а ребалансом су планирани месечни издаци од 92 милијарде динара, подсетио је саговорник Тањуга и напоменуо да је званични податак о буџетским расходима у јуну износио 75 милијарди динара, што је опет мање од плана за ову годину.

„Очигледно је да ћемо морати да имамо нови ребаланс бужета“, каже Радуловић.

На питање на који начин би требало решити проблем дефицита буџета, Радуловић је одговорио да је проблем српског буџета приходовна страна, јер „наша привреда умире“ због превеликог пореског терета, због гломазне администрације, због великих структурних проблема, правне несигурности…

Према његовим речима, једино решење за краткорочно покривање дефицита је ново задуживање, којим би се покрили трошкови државне касе.

Радуловић сматра да Србија има велике структурне проблеме у привреди, којој је потребан масиван стимуланс у виду драстичног смањења намета на рад и финансијска ињекција од око 1,5 милијарду евра, што је могуће остварити тако што би се смањили порески намети на трошкове рада за 30 одсто.

Требало би повећати и неке друге пореске приходе, као што је, на пример, порез на имовину, а друга давања која не доприносе директно расту бруто домаћег производа (БДП) треба укинути, казао је Радуловић, оцењујући да у садашњем буџету има јако много простора за такве измене.

Коментаришући очекивања креатора економске полтике да ће Србија ове године остварити раст БДП-а од два и више одсто, Радуловић је одговорио да наша земља мора да промени економску политику, комплетан баланс пореског система, да би могла да очекује стабилну привредну експанзију на дужи рок.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!