ЦРВЕНИ, одржавај курс, остани тако! Плави, мало заостајеш, пожури! Зелени, у реду је… Црвени, сирена на три, два један – сад! Моторола у рукама капетана корвете Ромеа Грбовића, команданта 1. речног одреда Речне флотиле Војске Србије, у четвртак пре подне готово да се усијала од наредби и кодних имена бродова. Грбовић је, са брода „Шабац“, на Дунаву у Новом Саду координирао припрему 11 бродова Речне флотиле и њихов распоред пред војну параду у Београду.
У гледању припрема, у којима учествују четири миноловца, три десантно јуришна и три речна патролна чамца и брод „Шабац“ – речне станице за размагнетисање, могли су у четвртак да уживају и Новосађани, који су се нашли на обали Дунава. Маскирно обојени, лепо дотерани бродови полако су пловили најширим делом Дунава и маневрисали вођени искусним рукама речних вукова.
Бродови у распореду „ромб“, а и у колони, прошли су неколико пута испод Моста слободе, поред Петроварадинске тврђаве, испод „Варадинске дуге“ и монтажно-демонтажног моста, а морнари на њима рубним поздравом, уз узвике „ура“ и махање капама, поздравили су свој град. Исто такве поздраве, како најављује Грбовић, 16. октобра могу да очекују и Београђани. Колона бродова, међутим, биће богатија за још три пловила.
– По први пут у историји и наши бродови ће учествовати у војној паради – поносан је Грбовић, који је, иначе, као млади питомац, са треће године Морнаричке војне академије из Сплита, учествовао на паради 1985. године.
КОМАНДАНТ
ЕШЕЛОН флотиле, иначе, на паради ће предводити речни патролни чамац РПЧ 111, на ком ће, уз војну заставу флотиле, бити и командант ове јединце, пуковник Андрија Андрић у свечаној, морнаричкој униформи, а пратиће га брод посебне намене „Козара“. Њих ће, у распореду „ромб“ у ком ће бити по четири брода, пратити остали бродови флотиле, из 1. и 2. речног одреда.
– Имали смо кратко време за увежбавање, само десетак дана, али, сигуран сам да ће се наша јединица показати у најбољем могућем светлу.
Морнарички ешелон ће, како објашњава Грбовић, на паради кренути из београдске луке, а прво „ура“ у рубном поздраву, у формацији која јеу четвртак увежбавана, чуће се код куле Небојше. Ново „ура“ чуће се код Палате „Србија“, па код хотела „Југославија“, а на крају и код куле на Гардошу. Пре поздрава, једновремено, огласиће се бродске сирене…
– Рубни поздрав је уобичајено одавање почасти у морнарици, али, у овом обиму и са овако великим бројем бродова то нисмо до сада радили – објашњава Грбовић.
– И поред релативно кратког рока за увежбавање, припадници наше јединице, који ће, уз ешелон на реци, бити ангажовани и у пешадијском ешелону, и поред почетне неверице, схватили су да је ово велика ствар и са пуно ентузијазма су приступили увежбавању. Посаде су посао добро урадиле и верујем да ће до суботе, када крећемо за Београд, бити довољно времена да још „угланцамо“ неке од радњи…
ГАЗИЛИ СТРОЈЕВИ КОРАК И 1995.
ЗА параду, поводом Дана победе 1985, ми питомци Морнаричке војне академије, припремали смо се још у Сплиту – присећа се Грбовић. – Сваког дана, после редовних обавеза, још сат времена смо увежбавали стројеви корак. Ми смо били једини ешелон који је уместо чизама носио ципеле и наше, морнарске униформе. Касније смо увежбавање наставили у Београду на Обреновачком путу, који се још увек градио и верујем да смо га, стројевим кораком, добро утабали и поравнали. Када је дошао дан параде, наш ешелон је стројевим кораком прешао готово шест километара. Народ нам, једноставно, није дао да станемо. А када је пала нареба „маршевским кораком“ ноге су нам саме „скакале“ у стројев корак. Верујем да су становници центра Београда добро упамтили и ноћ пред 9. мај, јер смо тада имали генералну пробу. Сви балкони су били осветљени, а улице су се ориле од корачница, које смо певали, како бисмо одржали ритам корака…
Н. Суботић, Новости
ha ha Ribarski camci