Свет

Редови испред кипарских банака

НИКОЗИЈА – Банке на Кипру су коначно отворене након готово две недеље, и клијенти сада имају приступ рачунима, додуше уз строга ограничења трансакција.

Испред многих банака, пре свега Народне банке Кипра (Лаики), која ће бити угашена, пре 12,00 часова, по кипарском времену, формирани су велики редови, јавља агенција АП.

Банке на Кипру затворене су од 16. марта, да би се политичари договорили како да прикупе довољно новца да осигурају међународни пакет помоћи. Пакет, вредан десет милијарди евра, коначно је договорен у Бриселу у понедељак.

Стрпљиви Кипрани су од јутра формирали редове испред банака, а неки од њих су, упркос страховањима власти да ће доћи до масовног одлива средстава, чак и полагали новац на рачуне уместо да га подижу. Већина њих је, међутим, бесна због споразума Никозије са европским партнерима.

Иако су неке филијале банака отворене са закашњењем, грађани у редовима остали су мирни, а новинари из целог света су испред бројних банака бројчано надмашили саме Кипране.

Власник минимаркета Киријакос Вургури махнуо је новинарима уплатницом излазећи из банке. „Нисам повукао новац, положио сам 678 евра на рачун. Проблем није Кипар, проблем је Европа, она је као гангрена”, рекао је он.

Испред банака су наоружани припрадници обезбеђења, који грађанима деле копије декрета министра финансија, Михалиса Сариса, којим се ограничава ниво доступног капитала, укључујући дневни лимит од 300 евра.

Неки Кипрани наводе да је бесмислено тискати се у редовима када су суме које је могуће подићи тако мале. „Нећу сатима да стојим у реду да бих подигла 300 евра”, навела је власница златаре, Роула Спиру.

„Није Европска унија, већ ‘немачка унија’ та која нас уништава. Први пут се овако осећам након 1974”, рекао је власник киоска у Никозији, Јоргано, осврнувши се на турску окупацију северног Кипра.

Један старији човек је прокоментарисао: „Возим мерцедес, али од сада нећу куповати ништа више из Немачке. Погледајте улице и видећете да су 70 одсто аутомобила мерцедеси и БМW. Људи ће престати да их купују, што ће на крају нашкодити Немачкој”.

У кипарске банке је синоћ стигло пет милијарди евра у готовини, специјалним летом из Франкфрута уз појачане мере безбедности, извештава Итар тас, позивајући се на локалне медије. Како јавља грчки лист Имерисија, операција доласка специјалног авиона на аеродрому у Ларнаки подсећала је на сцене из трилера.

„У посебном одељку авиона било је пет милијарди евра у готовини, намењених за данашње отварање кипарских банака. У документима је писало да се превозе обвезнице, очигледно са циљем да се сакрије да је у терету новац. Пакети су се налазили, према једним изворима у четири, а према другим – у шест контејнера”, пише лист.

Према штампаним медијима, „камионе са контејнерима су целим путем, до трезора централне банке Кипра, пратила оклопна возила с припадницима специјалних полицијских снага, стварајући колону дугу 200 метара, коју су надлетали полицијски хеликоптери”.

Кипар је ове недеље у последњем тренутку постигао договор са еврозоном о кредиту помоћи, али тек након што је пристао на радикалну реструктуру финансијског сектора.

Министар Сарис је рекао да би депозити у кипарским банкама већи од 100.000 евра могли бити опорезовани стопом од око 40 одсто, односно тај проценат новца са рачуна био би претворен у деонице банака.

Према условима договореним са кредиторима, банка Лаики биће угашена, што ће омогучхити уштеду од 4,2 милијарде евра. Мале штедише биће заштићене и њихови улози пребачени у Банку Кипра, која ће опстати, али ће њени депозити већи од 100.000 евра бити замрзнути и употребљени за отплату дугова и докапитализацију, да би губици депонената потом били претворени у акције банке.

Поред тога што ће им подизање новца бити ограничено на 300 евра дневно, Кипрани неће моћи да уновчавају чекове. Трошак путем дебитних и кредитних картица лимитиран је на 5.000 евра. Исти износ је одређен као горњи лимит трансакција с другим земљама, а Кипрани који путују у иностранство моћи ће да понесу свега 1.000 евра.

Сва плаћања изнад 200.000 евра убудуће ће морати да одобри специјално успостављен комитет. Изузетак су једино кипарска влада и централна банка.

Кипар је прва чланица еврозоне у којој је уведена контрола трансфера новца, чиме је, оцењују аналитичари, нарушен један од основних принципа ЕУ.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!