Друштво

Редови пред казанима народних кухиња

У народним кухињама догодине спас за још 4.000 угрожених. Тањир јела тренутно прима више од 30.000 корисника

НА казанима 75 народних кухиња широм Србије од следеће године храниће се још најмање 4.000 најсиромашнијих грађана. Они ће се придружити војсци гладних коју тренутно чини више од 30.000 људи. Талас поскупљења и незапослености учиниће да у борби за голи живот све више људи закуца на врата центара за социјални рад и Црвеног крста.

Кутлача топлог јела коју једном дневно преузму у народној кухињи већини корисника је једини оброк који поједу. Посебно забрињава податак и да се овим хлебом прехрањује готово 10.000 деце. Због тога у Црвеном крсту кажу да је неминовно отварање додатне четири кухиње у градовима Србије.

– Од државе очекујемо да са око 700 милиона динара помогне два наша пројекта помоћи најугроженијим грађанима – објашњава Драгица Кљајић из Црвеног крста Србије. – Реч је о новцу за набавку хране за око 30.000 корисника, као и за 41.540 породичних пакета. То ће бити довољно за најосновнију помоћ гладнима.

ДРЖАВА НЕ ДУГУЈЕ МЕСО 

ШТА ће се наћи у тањирима народних кухиња не зависи само од Владе, већ и од дубине каса општина и градова у којима се налазе. Држава обезбеђује новац само за десет основних артикала хране и њихов транспорт, док месо, свеже намирнице, и припрему оброка финансира локална самоуправа. То је разлог што је народни казан само пусти сан за житеље неразвијених општина, које немају пара за њихово одржавање.

Коначну реч о прехрањивању људи са ивице егзистенције даће буџет за следећу годину, који би у Скупштину требало да стигне средином следећег месеца. Црвени крст очекује да ће Влада и убудуће имати слуха за потребе најугроженијег становништва.

Да ће се талас поскупљења, отказа и економске кризе осетити и на народним казанима, потврђује и Саша Ђоговић из Института за тржишна истраживања.

– Број људи којима ће народне кухиње бити једини начин преживљавања у месецима који су пред нама сигурно ће бити већи – објашњава Ђоговић и напомиње да у прилог томе говоре велика поскупљења струје, хране, грејања… – Тужну слику Србије заокружује све већи број незапослених, али и чињеница да 60 одсто свих прихода грађана Србије одлазе само на голу исхрану и плаћање дажбина.

У ред за ”народни” тањир пасуља могу да стану само социјално најугроженији – грађани без икаквог прихода, најсиромашнији пензионери, самохрана старачка домаћинства… У Црвеном крсту кажу да су злоупотребе готово искључене, јер пут до порције посне чорбе води кроз обимну администрацију која подразумева прикупљање и више од 20 различитих уверења о социјалном и имовинском стању. Спискови корисника се формирају два пута годишње, а ко ће се све наћи на листи корисника народних кухиња, одређују стручњаци у центрима за социјални рад.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!