Протести против рударења литијума настављају се у неколико градова Србије. Окупљања у Аранђеловцу, Шапцу, Краљеву, Љигу и Барајеву.
20:40 Завршен протест и у Шапцу
Завршен је протест и у Шапцу, а грађани кажу да одавно нису видели толико људи на улици.
Шапчани су послали поруку да не желе да се копа на њиховој дедовини.
20:39 Завршен протест у Аранђеловцу, више хиљада људи на улицама
Скандирањем окупљених грађана „Устанак, устанак“ и „Нећеш копати“, завршен је протест грађана у Аранђеловцу.
„Поносна сам на свој град и суграђане, било је више хиљада грађана, и ја бих овом приликом да им се захвалим“, рекла је активисткиња Маријана Петровић за Н1.
20:28 „Нећете копати“ – протест у Барајеву
Грађани који се противе планираном рударењу у Србији окупили су се данас на протесту испред градске општине Барајево, а потом у протестној шетњи Светосавском улицом кренули ка аутобуској станици.
Окупљени носе транспаренте са порукама „Дешава вам се народ“ , „Хоћу ливаде, шуме и путељке потоке и реке!“ , „Нећете копати“, „Нећемо руднике нећемо Yунириск“.
Марко Поповић из Инцијативе „Еко Барајево“ изјавио је за ФоНет да је данашњи скуп подршка људима из Јадра.
„Ми, грађани Барајева, изражавамо дубоко неповерење према компанији Рио Тинто која има план да ископава и експлоатише литијум у нашој земљи“, рекао је Поповић.
Он је нагласио да се истовремено тражи и трајна забрана ископавања и експлоатације литијума у Србији.
„Додатни проблем на локалу нам представља компанија Yунириск која је поднела захтев за издавање нове дозволе за прераду опасног индустријског отпада у Барајеву, а ми смо једина преостала еколошка општина у Београду“, навео је Поповић.
20:23 Шапчани: Хоћемо чист ваздух и воду, не Рио Тинту
На протесту у Шапцу вечерас су могле да се виде различите генерације. „Не Рио Тинту, хоћемо чист ваздух и чисту воду“, порука је Шапчана са данашњег протеста.
Kažu Šapčani da nikada nije bilo ovoliko ljudi… pic.twitter.com/psL0YoTFu2
— Zoran Lutovac (@ZoranLutovac) July 29, 2024
„Сама реч Рио Тинто, значи црвена река на шпанском… могло се претпоставити да ће доћи до тровања, сама реч каже. Апослутно никакве милијарде не вреде. Усмеравамо се ка погрешном путу, уместо пољопривреди“, наводи наша саговорница Анастасија Селенић.
Протест у Шапцу завршава се протестном шетњом грађана који су на улице изашли јер су против ископавања литијума.
20:15 Млађа женска особа покушала да отме микрофон у Аранђеловцу
Говори у Аранђеловцу су одржани, а грађани су кренули у протестну шетњу. У једном тренутку је, како јавља наша репортерка са лица места, дошло до комешања међу грађанима у Аранђеловцу.
Наиме, млађа женска особа је почела да виче, желела је да отме микрофон, али јој грађани нису дозволили. Поједини грађани рекли су нам да је то убачена особа, која је намерно људе више пута закачила раменом. Грађани су покушали да је склоне, као не би правила проблеме. Већх инцидената није било. Она се повукла и склонила са протеста.
20:11 Проф. Ристић: Вучић нема права да обећава српску земљу Немцима
Професор Шумарског факултета Ратко Ристић, говорећи на протесту против ископавања литијума у Аранђеловцу каже да Александар Вучић нема права да обећава српску земљу „немачким пријатељима“, као и да је недавно потписан Меморандум између Србије и представника ЕУ незаконит.
„Меморандум који је потписан између наше владе и представника Европске уније је безвредан јер је противзаконит. Александар Вучић нема овлашћена да потписује. Ко је он да изјави да је обећао својим немачким пријатељима да ће се копати литијум“, каже Ристић.
Arandjelovac live! pic.twitter.com/nuu7EY5Fbh
— Šone Brate (@CegerVara) July 29, 2024
20:08 Степановић: Без литијумских батерија можемо, без воде и земље не
Биљана Степановић из ПроГласа обратила се окупљенима у Шапцу.
„Ова власт има дуг од 36 милијарди евра. Сваки домаћин жели својој деци да остави имовину, или да им бар не остави дугове. Својој деци ћемо оставити дугове, а сад смо у опасности да ли ћемо им оставити воду, земљу и ваздух. Нема више левих или десних, свима нама је неопходна вода, земља и ваздух, без тога не можемо да живимо. Без литијумских батерија и електричних аутомобила можемо“, рекла је она.
Šabac!!!#UcutatiNecemo pic.twitter.com/lFOEKOwFjA
— DobarLosZao (@LosZao) July 29, 2024
Šabac ne da dedovinu! pic.twitter.com/czoIhhRJfy
— Bane Radosavljević (@ekonomskitajgr) July 29, 2024
Šabac protiv rudnika pic.twitter.com/80xRsxfqj6
— Isidora Kovačević (@themiss_isidora) July 29, 2024
20:00 Завршен протест у Краљеву
Протест против ископавања литијума завршен је у Краљеву, један од најмасовнијих. Окупљени су послали поруку да ће им сигурно бити потребно лечење, уколико се отворе рудници.
Трг у Краљеву био је пун, те су процене да је било неколико хиљада људи.
19:58 Штимац: Покушавају да нас раздвоје, али се то неће десити
Познати кошаркаш Владимир Штимац на протесту против литијума у Аранђеловцу рекао је да покушавају да убаце разне елементе, „да нас раздвоје, али да се то неће десити“.
„Ова снага, овај народ који се данас скупио, који се скупио свугде по нашој драгој Србији, ништа више не може да заустави“, нагласио је у свом говору.
19:46 Пољопривредник из Краљева: До референдума не сме доћи
Драган Симовић, пољопривредник из Краљева рекао је да је власт много загризла, чим је довела „неког Швабу“.
„Тражиће начин да распишу референдум. До њега не сме да дође, покрали су изборе“, навео је Симовић.
19:37 „Овде су неки провокатори послати“
Сузана Лазаревић која се обратила након говора професорке Каролине Александровић да су се на протесту у Аранђеловцу појавили провокатори.
„Овде су неки провокатори послати, али на све њихове финте смо већ навикли. Овај пут се нећемо дати преварити“, рекла је
19:32 Краљевчани: Лопови, лопови
Морамо да устанемо, да се боримо, рекао је на протесту у Краљеву Небојша Кованџић из Не дамо Ибар.
„Узурпирали су, поред свих установа, и наше реке, наше шуме… Последњих седам, осам година успели су да посеку 40 осто шума у Србији“, навео је Кованџић, што је испраћено громогласним овацијама.
Како је додао, власт ради све за своје интересе, а никад за интересе грађана, након чега се чуло: „Лопови, лопови“.
Šabac!!!#UcutatiNecemo pic.twitter.com/lFOEKOwFjA
— DobarLosZao (@LosZao) July 29, 2024
19:23 Проф. Александровић: Овде институције не постоје
Професорка хемије Каролина Александровић је на протесту који се одржава у Аранђеловцу поручила окупљеним грађанима да све мултинационалне компаније у свету имају само један циљ, и да је то искључиво профит.
„Рио Тинто је компанија коју многе светске владе јуре пресудама широм света, од Чилеа, преко Аустралије, Јужне Африке. И уместо да постављамо границе, ми тражимо дозволе за њих. Још већи апсурд је да једна трећина плодне српске земље треба да буде раскопана за три до пет процената рудне ренте. Јесмо сиромашна земља, али све док имамо ово плаво небо изнад нас, док год удишемо ваздух плуним плућима, гледамо наше винограде, шуме и ливаде ми смо срећни јер само здрави. Само здрав човек је срећан човек. Глобални загађивачи попут Рио Тинта и других кинеских компанија виде Србију као обећану земљу јер овде институције не постоје“, рекла је Александровић.
Браловић у Љигу: Дали смо рок до 10. августа, након тога следе радикалне мере
Протест у Љигу почео је у 18 часова на главном тргу који је попуњен. Поједини грађани коментарисали су да су „одушевљени“ бројем људи на протесту.
Дарко Миловановић из села Бранчић рекао је за ТВ Н1 да је „задовољан“ бројем људи на протесту и додао да се противи било којем рударењу које изазива загађење.
Он је истакао да у овом месту већ сада имају проблема са водом и упитао шта ће се десити ако дође до неког загађења.
Миловановић је навео да се нада да ће доносиоци одлулка послушати глас народа на протесту.
„Ако не, мораћемо да наставимо јаче. То је једини начин да се људи изборе за ваздух, земљу и воду“, рекао је он у укључењу за Н1.
Браловић (СЕОС): Рок је 10. август, након тога следе радикалне мере
Љиљана Браловић из СЕОС-а поручила је на скупу у Љигу да рудници „нису улазница за улазак у Европску унију“.
„Ако се та врата отворе (за руднике) онда ће та врата заувек да нам се затворе јер нико у свом савезу не жели државе где су прљаве технологије, где је велика корупција и загађење“, рекла је Браловић окупљенима.
Маријана Петровић: Желимо да пружимо подршку грађанима широм Србије
Активисткиња Маријана Петровић рекла је за Нову да на вечерашњем протесту у Аранђеловцу желе да пруже подршку грађанима широм Србије.
„Ми желимо да пружимо подршку свим грађанима широм Србије“, рекла је она за Нову.
Он је навела да су међу говорницима на вечерашњем протесту у Аранђеловцу и професор Ратко Ристић и прослављени кошаркаш Владимир Штимац.
Испред поште у Шапцу протест се одржава протест са почетком у 19 часова, док се у исто време протести одржавају испред општинске зграде у Барајеву, те на Тргу слободе у Аранђеловцу и на Тргу српских ратника у Краљеву.
Протести против ископавања литијума у Србији су наредних дана најављени и у Смедереву, Младеновцу, Рачи, Мионици, Тополи, Косјерићу и још неким местима.
Подсетимо, у последњих недељу дана протести против ископавања литијума су одржани у више градова и општина у Србији, а међу којима су Ваљево, Лозница, Гроцка, Коцељева, Неготин, Ариље, Богатић и Крупањ.
18:33 Протест у Љигу почео
Протест је почео у Љигу, а централни трг у овом граду је испуњен грађанима који су изашли на улице против ископавања литијума.
Дарко Миловановић, један од грашана из околине Љига, каже за Н1 да су бушотине у тамо рађене.
„Већ постоји проблем са водом. Није проблем литијум као литијум, него шта ће да остане после њега. И шта ће наша деца“, рекао је он.
18:06 Дракулић о употреби сумпорне киселине
Зоран Дракулић, председник српског пословног клуба „Привредник“, имао је прилику да види како изледа експлоатација руде уз употребу сумпорне киселине, као што се најављује и у Србији у случају прераде литијума.
Присећајући се призора из Монголије, рекао је да је лужење руде иза себе оставило спржену земљу као на Месецу, а да се све то радило у степи, где нема река и нико не живи.
18:00 Активиста из Љига: Крај обилује богатствима, желимо да тако остане
Активиста Вукосав Средојевић из Љига каже за Н1 да је то место у другој категорији истраживања за ископавање литијума.
„Боримо се да наша животна средина остане заштићена. Имамо Рајац, Бању Љиг, цео крај обилује великим природним богатствима и желимо да тако остане“, навео је Средојевић.
Упитан знају ли грађани о томе шта се дешава када је реч о ископавању литијума у Србији, и постоје ли притисци пред протест, Средојевић је рекао:
„Пропаганда утиче на свест грађана, они нису довољно упознати са проблемом. Локална и државна власт врши пропаганду у корист Рио Тинта, а стручњаци приказују другу страну, ону лошу, приче. Грађани су збуњени и нису сигурни шта је истина. Међутим, свест грађана се буди, јер знају да је много боље да развијају пољопривреду, него да рударе. Када живите у малој средини, стално сте под притиском. Ево, већ 20 дана имамо рестрикције воде, захтевамо од локалних власти да прогласе ванредно стање, али они и по том питању константно врше притисак на грађане и фирме, да до тога не дође“.
17:53 Борба за јавно здравље у Краљеву
Иван Матовић из Краљева каже да се тамо већ води борба за јавно здравље.
„У Краљеву већ имамо озбиљну акцију која се тиче јавног здравља, а то је проблем апотекарске установе. Већ прикупљамо потписе за референдум, а вечерашњим протестом ћемо спојити, говорити, о та два проблема. Говориће представник апотеке и предстваник борбе против Рио Тинта и ископавања литијума. У Краљеву није било застрашивања и претњи пред протест, али јесто код наших комшија у Чачку“, рекао је Матовић.
Упитан да ли их локална власт информише о будућим пројектима, уколико постоје, када је реч о ископавању литијума, Матовић каже:
„Локална власт нас није информисала о ископавањима већ они раде на промоцији Рио Тинта. Ми имамо веом малу могућност да се појавимо на медијима јер су сви локални као и остали медији овде режимски. Ми смо у једном тренутку смо видели карту на којој је било обележено гда ће се обављати минерална истраживања, иако не знамо тачно о чему се ради. Оно што знамо је да су „ћерке“ Рио Тинта већ ту и раде нека истраживања“.
Матовић истиче и да се власт увек позива на референдум или на полиграф када нешто није уреду.
„Мислим да рефеферендум који ће они организовати није опција јер знамо и како су покрали изборе. Рефернедум ћемо им показати вечерас на улицама Краљева“, поручио је Матовић.
17:52 „Питање опстанка, не власти“
Драган Исаиловић, активиста и инжењер технологије из Шапца каже да је Мачва највећи резервоар воде за пиће.
„То је простор од којег директно живи 200.000 људи. Нарушавање квалитета воде било би веома ризично за све. С обзиром на тај потенцијал који Мачва има, било каква зарада избог ископавања литијума нема никаквог смисла. Па чак и да се повећа рудна рента, нема никаквог смисла уколико постоји и један промил шансе да се природна средина наруши“, рекао је Исаиловић.
Он је навео да су „чули да се спремају истражне бушотине, али да се надају да то заиста није истина“.
„Желим да замолим све људе, да воде рачуна, да се не поделе на позицију и опозицију, јер ово није питање власти, већ опстанка. Хијене су нас намирисале и желе да од нас направе лешину и никакве поделе не смеју да се десе.
17:51 Активиста из Аранђеловца: Не желимо ископавање
Дејан Јовановић, активиста из Аранђеловца каже да је протест који је организован у том граду грађански протест, а на којем ће људи изразити своје незадовољство због копања литијума.
„То што су неки лепили неке плакате није утицао на нас, није нас уплашило. Протест који је заказан је управо заказан због тога да покажемо да не желимо ископавања у нашем крају, али ни у остатку Србије. Према нашим сазнањима, Аранђеловац је имао неких девет интересантних тачака за истраживање на планини Букуља и на којима треба нешто да се ради. Интересантно је да се данас огласила Влада Србије и рекла да се то неће десити. Међутим, сумњиво је да су се огласили баш данас, на дан простеста“, рекао је Јовановић.
Potvrda izdatih dozvola za istraživanje i kasnije kopanje Litijuma u Nišu?
Da li ste normalni!? pic.twitter.com/ttnyNlaeNo
— Djordje Stanković (@djordjes89) July 29, 2024
17:46 Мандић о референдуму: „Непристојна понуда“
Коментаришући најаву могућег референдума о рударењу литијума, правница Софија Мандић каже за Н1 да се ради о предвидивом потезу и „непристојној понуди“.
Како каже, најбитније је фокусирати се на то придржавање резултата референдума о ископавању литијума није правно обавезујуће – чак и да већина грађана гласа против, власт не мора да поштује резултате.
„Најважније је што би обавезност референдума била упитна. То је питање за које референдум није обавезан. О неким питањима, као што је промена Устава, промена граница, мора се расписати референдум. Ово је ситуација где то није обавезујуће, а самим тим и резултат не би био правно обавезујућ за власт. Што значи, чак и да грађани већински кажу ‘не, ми смо против’, власт може да каже ‘важи, а ми ћемо да радимо по свом“, истиче правница.
17:44 Лазовић: Протести у градовима који су директно погођени
Радомир Лазовић из Зелено-левог фронта изјавио је за Н1 да је важно што се протести против ископавања литијума „сада одржавају у градовима који су директно погођени“.
Према његовим речима, ЗЛФ учествује на свим протестима.
„Даћемо подршку где год то можемо, на све начине, отпору ископавању литијума, мислим да је важно што су протести сада у тим градовима који су директно погођени. То показује да је цела држава стала иза идеје да се пружи отпор угрожавању животне средине“, каже он и додаје да се противе и свим другим штетним пројектима.