Аутор и новинар српског порекла Александер Дорин, познат по бројним студијама које побијају званичну верзију о догађајима у Сребреници из 1995. године, нестао је из свог стана у Базелу 17. јуна под још неразјашњеним околностима.
Распитивање многобројних новинара и издавача, на пример издавачке куће Ахриман Ферлаг, код швајцарских власти није донело никакве резултате који би расветлили мистериозни нестанак и неизвесност где се аутор налази. Доринов стан је опустошен, а паркет и оквири од врата су разваљени.
Онлајн магазин Парсе&Парсе претпоставља да су Дорина киднаповале обавештајне службе. Он је, како се наводи, после отмице пребачен на непознату локацију и није му дозвољен контакт са адвокатом и породицом. Из странице на Фејсбуку види се да Дорин нема никакве контакте са адвокатима, што даје повода за дубоку забринутост, пише аутор текста Ардасир Парсе, који се пита да ли то можда значи како је овај новинар после отмице предат страним обавештајним службама?!
Хелга Фукс, борац за људска права написала је на свом Фејсбук налогу да је на питање српског радија Спутњик, односно српској редакцији руске радио-станице, портпарол швајцарског Министарства правде Фолко Гали саопштио да „Дорин није ухапшен по налогу канцеларије овог министарства, али да то не значи да можда није ухапшен из других разлога, односно у некој другој истрази швајцарских органа“.
Због ове изјаве, Фуксова је уверена да се ради о нелегалном лишавању слободе од стране неке тајне службе. Податак да је наводно однет чак и под из стана Добрина потврђује ову тезу, сматра Фукс и пита се шта су отмичари тражили?
Овај портал даље захтева од швајцарских власти да следе принципе правне државе и одмах се огласе и кажу где се налази Александар Дорин, истраже где се налази и одмах га ослободе.
Шта се у Сребреници заиста збило
Александер Дорин је псеудоним Србина Бориса Крљића који живи у Базелу и који поседује швајцарско држављанство. Познат је по негирању масакра у Сребреници, у књизи која се тако и зове, „Сребреница – како се заиста збило“. Ова студија, коју је 2009. године издала издавачка кућа Архиман, изазвала је буру протеста на Сајму књига у Лајпцигу, где је представљена марта ове године. У њој се негирају тврдње да је у Сребреници убијено између 7.000 и 8.000 људи, тврдећи да је у питању око 2.000 убијених војника армије БиХ, а да убиства цивила није било.
– Недопустиво је да се тајне службе других земаља постављају изнад државног суверенитета и једноставно противзаконито одводе људе, зато што пишу истину – наводи се у тексту на порталу.
Најављено је такође да ће о свему бити обавештене организације за заштиту људских права Амнести Интернешнел и Хјуман Рајт Воч.
Б. Божин – Вести