Републиканци су на такозваним међуизборима у САД освојили већину у Сенату, тако да сада контролишу оба дома Конгреса, захваљујући томе што су гласачи веома незадовољни америчким председником Бараком Обамом.
Обама више нема подршку у Представничком дому која би му чувала леђа
Републиканци су ојачали своју већину у Представничком дому која је на путу да досегне готово историјски ниво, оцењује Асошиејтед прес.
Најпрљавије на Флориди
На највећем бојишту на председничким изборима, Флориди, победу на изборима однео је садашњи републикански гувернер Рик Скот, иако му је изазивач, демократа Чарли Крист – иначе бивши републиканац – био веома снажан. Крист је променио странку да би се вратио на функцију гувернера.
Кампања у Флориди била је међу најскупљим и најпрљавијим у САД. Оба кандидата су уложила више од 100 милиона долара у телевизијске рекламе. Демократе су се надале да ће им Крист донети прву победу у Флориди након 20 година републиканске владавине.
После овог пораза демократа, Обама ће последње две године свог другог мандата провести владајући са Конгресом, који у потпуности контролишу његови опоненти, одлучни да блокирају његову политику.
Републиканци су освојили најмање седам нових места у Сенату која су до сада држале демократе, док демократи нису успели да уграбе ниједно место које су до сада држали републиканци. То последњима обезбеђује најмање 52 од укупно 100 места у Сенату.
Републиканци су победили и у две важне гувернерске трке, једну на Флориди и другу у Високонсину, где су демократе мислиле да имају солидне шансе за успех.
Међу републиканцима који су поново изабрани јесте вероватну будући вођа сенатске већине – Мич Меконел из Кентакија. Гласачи су „гладни новог руководства. Желе да имају разлога да се надају“, рекао је Меконел. Одлазећи вођа сенатске већине, демократа Хари Рид, рекао је: „Порука гласача је јасна: Желе да радимо заједно“.
Републиканска контрола над Сенатом извесно ће резултирати снажним нападом те странке на буџетске дефиците и новим притиском на демократе да пристану на значајне промене закона о здравственој заштити – једним од главних Обаминих достигнућа.
Херој Скот Вокер
Републиканци су добили гуверенере у неколико бастиона Демократске партије, а међу победницима је гувернер Висконсина Скот Вокер, којем је ово трећа узастопна победа у четири године, а који је у својој савезној држави скршио моћ синдиката.
Победе су унапредиле шансе неколико републиканских претендената за кандидата своје странке за председника САД, али нико није профитирао у том смислу више од Вокера. Он је постао херој конзервативаца, јер је синдикатима у јавном сектору Винсконсина готово одузео колективну преговарачку моћ.
Противници су одговорили на то покушавши да га скину са функције, али он је 2012. године постао први гувернер у америчкој историји који је преживео изборе за опозив.
Вокерова победа нанела је ударац демократама и радничким синдикатима који су улили милионе долара у изборну трку с намером да спрече његове амбиције на националном нивоу.
Вокер је данас Асошиејтед пресу рекао да ће свака одлука о његовом учешћу у трци за председника САД 2016. „морати да сачека“ док не завши свој посао у Висконсину.
„Народ ме је изабрао да завршим посао у Висконсину. Провешћемо следећих пар месеци правећи планове у вези са законодавством“, рекао је Вокер, који је у трци за гувернера поразио кандидаткињу демократа Мери Берк, пословну жену.
Демократе, суочавајући се с губитком већине у Сенату, надале су се да ће им трке за гувернере бити светла тачка у иначе мрачној изборној ноћи. Али резултати тих трка били су пођеднако поражавајући – демократе су изгубиле чак и у својим традиционалним упориштима као што су Мериленд, Масачусетс и Илиноис.
У Вермонту ће о гувернеру одлучивати Конгрес те савезне државе у којем већину држе демократе, с обзиром да кандидат демократа Питер Шумлин није с довољном већином победио републиканског кандидата Скота Милна.
Једину значајнију победу демократе су оствариле у Пенсилванији, где је пословни човек Том Волф поразио републиканског гувернера Тома Корбета.
Џон Касић, републикански гувернер из Охаја, остао је на положају, поразивши изазивача из Демократске партије Еда Фицџералда. Охајо је, и као и Флорида, значајно бојиште на председничким изборима који следе за две године.
Бета
Kao da će to nešto da promeni. To sve što mi vidimo su obične marionete, vladari su uvek isti, bez obzira ko je predsednik, koja stranka u senatu ima većinu… Kenedi je pokušao da se izdigne iznad vladara iz senke… Pokojni Kenedi.
Баш тако, како си и рекао, амерички председници су само марионете владара из сенке,
NIJE SAM SIZOFRENIK NIKADA NIJE SAM
SMENITE TO GOVNO.
Оде црнац…