Регулаторни институт за обновљиву енергију и животну средину (РЕРИ) и Скупштина слободне Србије (СсС) предаће данас Скупштини Србије захтев да се измене Закона о водама повуку из процедуре, јер је у његовом доношењу, како су навели, “све спорно”.
“У уторак ће се пред ресорним одбором Скупштине Србије, и у среду пред посланицима, наћи измене Закона о водама, које су објављене 16. јуна, а за њих није организована јавна расправа. Закон се нашао у Скупштини усред лета, када су људи на одморима и када не могу да се озбиљније укључе у ово”, рекао је председник Управног одбора РЕРИ Јован Рајић на конференцији за новинаре испред Народне скупштине.
Председнику Скупштине Србије Ивици Дачићу, посланичким групама и ресорном одбору РЕРИ и СсС ће предати захтев да се, због процедуре у којој се доноси и садржине закона, он повуче из процедуре и да се организује јавна расправа са текстом нацрта закона и да се стави на увид грађанима да би и они могли да се о томе изјасне.
Чланица СсС Биљана Стојковић рекла је да је Скупштина постала место где се доносе закони који треба да озаконе “буразерску економију”.
“Одузели су нам сва људска права, а сада нам одузимају ресурсе. Идеја је да ми не располажемо ни водом ни ваздухом ни земљом и сада ће то бити унето и у закон, ако ми то дозволимо”, рекла је она.
Стојковић је додала да ће у наредним данима, те органзације размишљати на који начин ће се “одупрети” том закону.
Душан Чавић из удружења “За наш кеј” рекао је да ће усвајањем тог закона Град Београд усвојити одлуку о постављању плутајућих објеката.
“Београд на води је црвена зона за постављање сплавова, а ми из новобеоградских блокова не можемо да видимо реку од сплавова. Па питам градоначелника Београда (Зорана Радојичића) и његовог заменика (Горана Весића) да ли ми имамо мање права од грађана Београда на води”, рекао је он.
Бета