ВИШАК вакцине „фосетрија“ против новог грипа мораће да се извезе у иностранство. Уништавање вакцина, зависно где и под којим условима буду транспортоване, коштаће од 1,5 до четири евра по килограму, али то је ипак мали трошак у односу на око 4,8 милиона евра колико је већ изгубљено на око 600.000 неискоришћених доза, којима је пре три дана истекао рок употребе.
Никаква конкретна одлука о даљој судбини „Новартисове“ вакцине плаћене 799 динара по дози, заправо, још није донета. Али, у уторак је ступио на снагу нови Правилник о управљању медицинским отпадом, према којем фармацеутски отпад не може да се уништава у Србији. Тиме је практично разрешена дилема да ли ће вишак вакцине бити уништен у „Торлаку“, или у иностранству, која траје од зимус, када је после неуспеле вакцинације, за коју се одлучило само око 150.000 људи, било јасно да ће вакцине бити и за – бацање.
ПО КИЛОГРАМУ Др Бранислав Лазић каже да су заједно са амбалажом и великим кутијама 394.500 доза вакцине складиштених у хладњачама „Торлака“ тешке између 550 и 600 килограма. Ако се та рачуница примени на укупан вишак вакцине од 600.000 доза уништавање у иностранству могло би да кошта од 1.350 до 3.600 евра.
Већина преосталих доза ускладиштена је у „Торлаку“. Оне се чувају у систему хладног ланца.
– Чуваћемо бесплатно те вакцине док се не одлучи шта ће даље бити са њима – каже др Бранислав Лазић, директор „Торлака“.- Код нас је 394.500 доза.
Остатак сад већ бајатих вакцина је у домовима здравља и на другим вакциналним пунктовима. Оне би све требало да се прикупе на једно место и обележе.
– Чекамо инструкције Министарства здравља за њихов третман, а није неопходна никаква журба јер су ускладиштене по систему хладног ланца и могу дуго да стоје бесплатно и безбедно, као и сав други фармацеутски отпад – рекла је у уторак Сандра Чери, портпарол „Торлака“.
Вакцине могу да се уништавају само у специјалним спалионицама, а фармацеутски отпад из Србије се обично извози у Мађарску или Аустрију.
– Фармацеутски и хемијски отпад се од 2005. године извози у земље ЕУ које поседују инсинераторе, у којима се отпад уништава на температурама већим од 800Ц – каже Александар Туцовић из Агенције за лекове и медицинска средства Србије. – Агенција добија сертификат да је отпад уништен у овлашћеном постројењу.
Новости