Најављене измене Закона о штрајку не само да су драстични удар на раднике у Србији, већ ако буду усвојене, сви запослени који права бране ван радног места, могли да заврше “иза решетака”. Да ли ће до њих доћи синдикати не знају, јер се предлог на путу до усвајања негде “заглавио”, али најављују да се са улица неће склањати ни по цену робије.
Штрајкачи саобраћајнице блокирају, јер због вишемесечних неисплаћених зарада не могу да прехране породицу, а држава је немилосрдна код измирења њихових пореских и комуналних обавеза и спремна да их због дугова избаци на исту ту улицу. Да другог излаза нема доказали су недавно запослени у прибојском ФАП-у који су тек блокадом пруге Београд-Бар, издејствовали договор са Владом Србије.
Председник синдиката Слога Жељко Веселиновић каже да уколико не могу да се изборе за исплате зарада и друга права, радници неће поштовати законе па макар њих 5.000 завршило у затвору.
– Држава не кажњава послодавце који крше закон, не исплаћују плате, ни здравствено осигурање радницима. Када би радник да реши те елементарне проблеме, очито не може другачије, јер их се неко из власти сети тек кад забарикадирају пут или пругу – каже Веселиновић и подсећа на драстичне примере попут радника који је исекао прст да би остварио права.
Да ће штрајк законски бити потпуно обесмишљен, мишљења је генерални секретар Асоцијације слободних и независних синдиката Небојша Рајковић који указује да се промене радног законодавства у региону ради због прилагођавања захтевима страних инвеститора.
Хоће модерно робље
Ивица Цветановић објашњава да се најављеним законом о раду, према правима радника Србија враћа више од века уназад.
– Од радника праве модерног роба који ће радити дан и ноћ, а да се за мишљење о регулативи питају само домаћи и страни послодавци, а не и радници. Нећемо то дозволити. Направили смо синдикални фронт, тражимо искрен социјални дијалог на бази европских закона и социјално-економских повеља у интересу свих, а не само инвеститора – навео је Цветановић.
– То се третира као део економских мера, уместо да уређују однос радника и послодавца. Очито би да прикрију лош пословни амбијент и неспособни менаџмент и све пребаце на радника који лако може да буде отпуштен. Много се компликује и ограничава право на штрајк, а синдикат своди на пуку форму, што је у ЕУ непојмљиво. Код нас нема односа радник-послодавац, већ газда и слуга, а још би има најбоље било да буде роб – каже овај синдикалац.
Он се не нада слуху државе за радничку класу, јер је Србија на просјачком штапу и под притисцима страних инвеститора, па би да од српског радника направе кинеског и да у дају мизерну плату за бесконачан рад.
– То су бесмислене приче о привлачењу инвестиција. Оне неће доћи са оваквим законом, већ када се створи сигуран пословни амбијент, искорени корупција и успостави ефикасни правни систем – поручио је Рајковић.
Закон пишу у хотелу
Да у Србији ништа не може да се ради јавно указује Жељко Веселиновић који нам открива да се предлог Закона о раду пише у тајности у хотелу са пет звездица у Аранђеловцу.
– Закон тајно пишу у хотелу Извор са пет звездица, а те благодети уживају на рачун нас грађана, пореских обвезника – открива овај синдикални вођа за “Вести”.
Пруга важнија од права радника
Скупштина Србије је јуче наставила рад начелном расправом о изменама Кривичног законика које су предложили напредњаци, а предвиђају као кривично дело и угрожавање железничког саобраћаја, што би могло да буде увођење забране штрајка на мала врата. Предложеним изменама закона уводи се “кривично дело угрожавање јавног саобраћаја опасном радњом и опасним средством” због, како је навео предлагач, учестале појаве противправног заустављања превозног средстава у железничком саобраћају.
Председник Конфедерације слободних синдиката Србије Ивица Цветановић истиче да су синдикати окупљени у тој асоцијацији против ових предлога закона, јер су на штету радника. Нарочито измена закона о штрајку какве су непојмљиве европским земљама.
– Тај закон иначе има мало држава у ЕУ, а занимљиво је да и они који су га код нас писали после су били против њега. Антиевропски је и предлог закона о раду који је несрећно урађен на штету радника – каже Цветановић.
Тестером на блокаду
Да штрајкови и блокаде оних који права траже на улици могу довести до сукоба и са обичним грађанима, показало се у Крагујевцу где је Драган А. (39) моторном тестером пресекао дрвену греду којом су радници Аутосаобраћаја блокирали магистрални пут Крагујевац-Краљево.
Према саопштењу полиције, штрајкачи су онемогућили пролазак аутомобилу који је возио Драган А. Против њега ће бити поднета прекршајна пријава.
Синдикати против мера
Држава тврди да ће предложене измене Закона допринети лакшем запошљавању, синдикати узвраћају да ће поједноставити отпуштање радника. Председник Савеза самосталних синдиката Војводине, Горан Милић указује да ће уколико се усвоје предложене мере пуно оштетити раднике.
– Исплата отпремнине за године радног стажа код последњег послодавца, продужавање рада на одређено време, смањење накнада за боловање и годишње одморе, дуже радно време, само су неке од предложених измена. Таква законска решења драстично ће смањити права радника уколико буду усвојена – каже Милић.
Вести
Од радника праве модерног роба који ће радити дан и ноћ, а да се за мишљење о регулативи питају само домаћи и страни послодавци, а не и радници.
Од радника праве модерног роба који ће радити дан и ноћ, а да се за мишљење о регулативи питају само домаћи и страни послодавци, а не и радници.
Već sam rekao da je potrebna nova radnička revolucija, da državu u svoje ruke mora uzeti većina i satrati ugnjetače. Nema tu “druge ili treće” mogućnosti niti života za normalnog čoveka … Samo, moji “fb prijatelji” i ostali, ćutite i sakrijte se u “mišije rupe”, nemojte “prstom mrdnuti” čekajte da to “ja” sam uradim “za vas” …