Друштво

Режимска манипулација бројем незапослених у Србији

У последње време приметно је да се власт хвали смањеним процентом незапослености. Барата се са око 20 одсто. То отвара простор за манипулацију. Током предизборне кампање такав податак је ушао и у званичну пропаганду СНС. Садашњи премијер је крајем прошле године у својству првог потпредседника Владе изјавио да је у Србији незапосленост смањена са 25 на 20 одсто и да је то „изванредан резултат“.

Тај резултат добијен је на основу Анкете о радној снази, коју по методологији Еуростата спроводи Републички завод за статистику и која је показала да је у октобру 2013. стопа незапослености била 20,1 одсто. Нешто већа у првом кварталу ове године – 20,8 одсто. Међутим, незапосленост изражена конкретним бројевима није мања. Проценти су се променили због другачије методологије.

Послужићу се делом текста из Времена бр. 1213 од 3. априла ове године, где се разлика нове и старе методологије објашњава: У првом случају („олд фешн“ метод) добијени резултат је процентуално учешће броја незапослених у укупном броју радно спремног становништва, који се добија простим збрајањем бројева запослених и незапослених, а све према евиденцијама Националне службе за запошљавање, Републичког завода за здравствено осигурање и Пензијског и инвалидског фонда. Дакле, кога „у папирима“ нема тај и не постоји. По „њу фешн“ методи, оној коју је прописала Европска комисија, укупно становништво се дели на запослене – оне који раде, и незапослене – они који не раде. Из та два податка добија се „стопа запослености“, која је у октобру прошле године била 39,1 одсто.

Према подацима за мај 2014, објављеним у месечном статистичком билтену Републичког завода за статистику, страна 28, број незапослених у Републици Србији тада је износио 788.577 лица. Тај број је за неких пет хиљада већи у односу на мај 2013. године. Толико о смањењу незапослености. У билтену РЗС ‘’лице које тражи запослење’’ дефинисано је према члану 3 Закона о запошљавању и осигурању за случај незапослености. Према том члану закона, лице које тражи запослење јесте незапослени, запослени који тражи промену запослења и друго лице које тражи запослење. Број тих лица такође се повећао у периоду од годину дана. Маја 2013. било је 902.766 особа, а годину дана касније 908.835. Број запослених лица такође се смањио. Од 1,72 милиона маја 2013. до 1,69 милиона маја 2014. године. Подаци о запосленим и незапосленима могу се видети и у јунском билтену Народне банке Србије, стр. 120.

Према томе, довољно је погледати званичне податке и схватити сву беду манипулације власти. Незапосленост се не смањује и није се смањила, напротив. Иако сам формално образовање стекао на Филозофском факултету, економски сам елементарно писмен, а знам и да читам.

Бранислав Оморац, Данас

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!