Порука председника Томислава Николића да је потребан нови договор о дијалогу с Приштином, посебно у светлу чињенице да ће нова влада Србије наставити евроинтеграције, реформе и дијалог с Приштином, као и да је могућа нова, дванаеста резолуција о Косову и Метохији, у Скупштини Србије изазвала је посебну пажњу јавности. Тим пре што је председник Николић био иницијатор прошлогодишње резолуције о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на КиМ, када је изнео своје виђење путева решавања косовског питања, познато као платформа о Косову.
Иако је Николићева прва верзија тог документа, којом је била предвиђена могућност прекида преговора са Приштином, као и принципа да ништа није договорено док све није договорено, нешто касније измењена, друга верзија је била заправо образложење резолуције усвојене у парламенту 13. јануара 2013. године.
После најновије рунде дијалога Београда и Приштине у Бриселу, председник Србије је изразио уверење да ће нова влада, имајући у виду осетљивост питања о којима се разговара у Бриселу, морати да изађе са стратегијом како да настави даље, а да ће о томе морати да се изјасни и нови сазив скупштине.
„Од постизања Бриселског споразума догодило се више ствари које су биле непредвиђене – прелазак на оружане снаге Косова, о чему није било назнака да би требало да се разговара, а затим и у свету је било разних дешавања која би могла да пољуљају самоувереност Приштине, а Београд да наведу да размишља о томе може ли да понуди коначно решење за Косово, а које би било у складу са Уставом, међународним правом и реалношћу”, рекао је Николић.
Милован Дрецун, председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију, подсећа да је кључни циљ прошлогодишње скупштинске резолуције био формирање Заједнице српских општина и каже да се ти принципи и смернице државне политике могу мењати само новом скупштинском резолуцијом.
„С обзиром на то да је део тога што је резолуција која је на снази, реализовано – постигнут је први Бриселски споразум, кренуло се у његову имплементацију – сада, претпостављам, председник Николић сматра да нова влада треба да добије даље смернице, у облику понављања кључних принципа, можда дефинисања неких нових”, каже Дрецун за наш лист.
Поводом Николићевог става да је нови договор потребан за дијалог с Приштином, с обзиром на нове околности, наш саговорник објашњава да скупштина у оквиру резолуције, рецимо, може да дефинише свој став да је за нас неприхватљиво и да не води нормализацији односа формирање некаквих оружаних снага на КиМ, јер је то изван мандата Резолуције 1244, а може и да се одреди око става према редефинисању мисије Еулекса, јер је Србији од изузетног значаја међународно присуство.
Дрецун подсећа да на дневни ред долазе и питања имовине, повратка расељених, положај СПЦ и многе друге изузетно битне теме. „Све те теме које су осетљиве, па можда треба да се појаве у некој новој резолуцији коју би прихватила скупштина и дала такав мандат влади за наставак процеса нормализације односа”, каже Дрецун.
Да је корекција косовске политике потребна, мисли и политички аналитичар Душан Јањић. „Искуство каже – ко год се у Србији ухватио коначног решења Косова, тај је Србију увео у велике проблеме, то је био (Слободан) Милошевић, касније (Војислав) Коштунца, заједно са (Борисом) Тадићем”, оценио је Јањић упозоривши да термин „коначно решење” треба опрезно користити, преноси Танјуг.
Коментаришући изјаву председника Николића да је спреман да предложи нову резолуцију о Косову уколико се то од њега буде тражило, Јањић је рекао да је после избора и свега што се догодило, укључујући и Бриселски споразум од 15 тачака, сигурно да је потребна нека врста корекције политике, пре свега у елементу позивања на Устав, јер је Устав, како сматра, брана да се примењују већ договорени споразуми.
Борислав Стефановић, функционер Демократске странке, сматра да прво треба видети шта би се нашло у том документу који предлаже Николић. „Прво да видимо да ли се власт можда осмелила да у њему буде нешто што је прецизније у вези са наредним процесом и да ли би се том резолуцијом дао алиби за оно што су већ договорили”, каже он.
У вези са Николићевим ставом да је нови скупштински документ потребан и због нових околности, Стефановић каже да најава формирања оружаних снага и ревизија мандата Еулекса јесу нови елементи у косовском процесу, али да то нису нови елементи за преговарачки процес. „Ми бисмо направили ужасну грешку када бисмо ушли у преговоре око војске Косова, на пример, јер бисмо тиме дали легитимитет таквом потезу који јесте противан Резолуцији 1244”, упозорава он.
„Према томе, тај Николићев предлог је или покушај давања алибија за нешто што је већ договорено, а што јавност не зна или још једна политичка играчка која се баца пред скупштину да би се скренула пажња са ствари које су много важније за живот грађана”, закључује Стефановић, који је за Танјуг рекао да ће ДС размотрити сваки евентуални предлог будуће резолуције о Косову и Метохији који буде стигао у скупштину.
То ћемо још видети….
Ovo su jedva cekali … hulje, neljudi. Zato su i spliskali toliki novac da nitkovi dobiju izbore,… prokleti bili
ZAR SU POLITCARI TOLKO SLEPI DA NE VIDE STA NAROD HOCE???