Ангела Меркел: „пре коначног уласка Србије у ЕУ потребна пуна нормализација односа Београда и Приштине.
Немачка канцеларка је изјавила на почетку свог говора у Бундестагу да би прва приступна конференција ЕУ са Србијом могла да буде у јануару, али само под условом ако се у децембру потврди пуно спровођење споразума.
Став немачке канцеларке је да на сутрашњем састанку Европског савета може да се гласа за почетак приступних преговора са Србијом, али под условом да се прва приступна конференција одржи у јануару 2014.
Ако Европски савет у децембру потврди “потпуно и трајно спровођење обавеза из плана о имплементацији“, склопљеног 26. маја између Србије и Косова, онда се у јануару 2014. године може одржати приступна конференција, наводи се у закључку Бундестага.
У обавезе, између осталог, спада и потпуно распуштање српских парлалених структура на северу Косова
Претходно је и Ангела Меркел додала и да је пре коначног уласка Србије у ЕУ потребна „пуна нормализација односа“ Београда и Приштине.
Подносећи извештај савезне владе уочи самита ЕУ данас и сутра у Бриселу, канцеларка Меркел је рекла да су Србија и Косово учинили „без сумње одлучујући напредак“ потписивањем споразума у Бриселу.
Но, како је додала,“тек када се у децембру потврди напредак у спровођењу договореног, могуће је да се у јануару одржи прва конференција између ЕУ и Србије и приступању“, чиме би и званично били отворени преговори са ЕУ.
Поред тога, Немачка пре пуноправног чланства Србије у ЕУ, очекује и „пуну нормализацију односа“ Београда и Приштине.
Шефови дипломатија ЕУ сагласили су се на састанку у Луксембургу у уторак да се сагласили да се са Србијом покрену преговори о чланству али одлуку о датуму препуштају Европском самиту у петак.
Изјава Меркелове је тако потврдила оно о чему се говорило претходних дана, а то је да ће Србија бити на новој провери у децембру.
Исти став су претходних дана изнели поједини утицајни посланици из Немачке, шаљући поруку да ће Бундестаг сигурно дати „зелено светло“ Србији, а затим да ће сачекати оцену имплементације бриселског споразума пре отварања преговора у јануару. Гунтер Крихбаум је за „Новости“ рекао и да би Србија могла да “дуже сачека на датум“.
На другој страни, да ће Србија добити датум у “најкасније у јануару“ поручила је јуче Кетрин Ештон након разговора са Ивицом Дачићем, чији је став био да је „најважније да он буде безуслован“.
Оптимиста уз Ештонову је и министар спољних послова Словачке Мирослав Лајчка, који каже да услова нема и да Србија “има разлога да се радује“.
Иначе, нацрт закључака који су једногласно усвојили шефови дипломатија ЕУ и који треба да потврде шефови држава или влада, такође садржи одредницу да ће преговори почети „најкасније у децембру 2013. (јануару 2014)“, што одражава и захтев Берлина да се претходно размотри да ли ће до краја године битно бити примењен споразум о нормализацији односа Београд-Приштина.
Подсетимо,државни врх Србије је поручио ЕУ и властима Немачке да “очекују правичну одлуку 28. јуна“. Премијер Дачић је рекао да би одлагање доношења одлуке о датуму угрозило кредибилитет и Кетрин Ештон и Европске уније, председник Николић је рекао да „Србији не треба милостиња“, док је први потпредседник Владе Александар Вучић рекао да ће европски челници “тешко објаснити евентуално одлагање одлуке о датуму“.
До коначне одлуке, у петак на Видовдан, српски званичници настављају дипломатске активности, па тако након посете Дачића Бриселу и разговора са Ештоновом и председником ЕК Жозеом Мануелом Барозом, вицепремијер Вучић борави у Бечу одакле ће можда наставити и за Берлин.
Б92