Србија

Резултат велеиздајничке политике Вучићевог режима! Извршни савет Унеска подржао пријем Косова и Метохије у ту организацију

Извршни савет Унеска, како јавља РТС, већином гласова, предложио је пријем Косова у ту организацију.

У Извршном савету је 58 држава од којих су 32 признале једнострано проглашену косовску независност, а око 20 је подржало захтев Албаније.

Русија, Куба, Кина, Аргентина, Сспанија и Бразил успротивили су се идеји да творевина попут Косова може да буде члан Унеска и најавили да ће образложити своје ставове на пленарној седници.

O пријему Косова одлучивати Генерална конференција Унеска у новембру, где се одлучује двотрећинском већином између 195 држава чланица од којих је 111 признало Косово, а 84 није.

РУСИЈА И КУБА ТРАЖИЛИ ОДЛАГАЊЕ

Русија и Куба затражили су данас одлагање седнице Извршног савета Унеска, што је председник тог тела одбио, наводећи да је инцијатива закаснела, а после тога је представник Кубе затражио паузу, јер је, како је образложио, прекршена процедура, пренела је Телевизија Србије.

Расправа о пријему Косова је затворена за јавност, а по њеном завршетку биће издато саопштење.

Косово је на седници Извршног савета Унеска представљено без симбола, а седници као гост присутвјује косовски шеф дипломатије Хашим Тачи, који је непосредно по почетку напустио салу.

Председник Србије Томислав Николић изјавио је да данас не очекује повољну одлуку са заседања Унеска у Паризу, али да ће Србија наставити да се бори да Косово и Метохија не постану члан те организације, јер предстоји Генерална Скупштина Унеска.

Државни и црквени врх и представници САНУ, на јуче одржаном састанку у згради Председништва, позвали су чланице Унеска да захтев “Косова” и земаља које тај захтев подржавају одбију и одбаце.

У закључцима са тог састанка је указано и да Српске цркве и манастири на Косову и Метохији припадају баштини у власништву Српске православне цркве и Републике Србије, и да би свако отимање те баштине значило недвосмислено угрожавање опстанка најзначајнијих религијских, културних и историјских споменика српског народа, али и европског и светског културног наслеђа на Косову и Метохији, али и српског становништва које и даље живи на том подручју.

Премијер Србије Александар Вучић изјавио је јуче да Србија чини све могуће напоре како би спречила пријем Косова у Унеско као и да су шансе Србије много веће на Генералној конференцији.

“За изгласавање предлога потребна је проста већина гласова, а гласови уздржаних се не рачунају. Најреалније је да ће се пре гласања повести расправа коју су најавиле неке државе. Такође, могуће је и да се простом већином изгласа затварање дебате, као и неко алтернативно решење”, рекао је јуче Тањугу амбасадор Танасковић.

Уколико предлог данас буде усвојен, онда ће о пријему Косова одлучивати Генерална конференција Унеска која ће бити одржана од 3. до 18. новембра.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!