Економија

Риба нам стиже и из Вијетнама, за увоз смо дали 92 милиона евра

РБИЈА је прошле године увезла рибе и производа од рибе за више од 92 милиона долара, а извезла у вредности од свега 5,8 милиона долара. Упркос томе што производња рибе у Србији расте, велика је непознаница коликим капацитетом стварно раде наши рибњаци. 

Домаћи рибњаци, реке и језера производе 15.000 тона, пре свега шарана и пастрмке, и подмирују мање од 30 одсто наших потреба за рибом. Зато за потребе нашег тржишта увозимо чак 70 одсто рибе.

– Постоје велике могућности за гајења риба које се недовољно користе – каже мр Мирјана Мишћевић, секретар Групације за рибарство Привредне коморе Србије. – Када је реч о пастрмци, ограничени смо количином чисте воде. Међутим, за шарана нема таквих ограничења, за шта је Војводина идеална. Занимљиво је да Војводина и сада предњачи у производњи рибе.

Од 92 милиона долара, колико годишње вреди увоз рибе, чак 41 милион долара чини конзервирана риба. Ту би српски привредници могли да добију шансу и отворе фабрике за конзервирање рибе, јер иначе извозимо прерађену рибу. Продајемо је и у земље попут Хрватске.

ПРАСЕ ЈЕ ДРАЖЕ 
ГОДИШЊА просечна потрошња рибе по глави становника у Србији је око седам килограма, док је у Европи просек око 21 килограм. Да би се повећао просек потрошње рибе по глави становника, потребно је да држава више улаже, а за ову годину предвиђене су субвенције од седам динара по килограму за произведену рибу. 

За разлику од растућег увоза живе рибе, извоз из Србије постао је симболичан и последњих година износи само неколико стотина тона. Наиме, прошле године смо извезли живу рибу за само 374.000 долара, што је занемарљива зарада, а увоз је био вредан скоро 2,5 милиона долара! Риба и прерађевине од рибе се у Србију увозе највише из Тајланда, Хрватске, Шпаније, Вијетнама, Аргентине и Норвешке.

– Србија производи храну за рибе, захваљујући чему можемо да добијемо квалитетне шаране без сувишне масоће – каже Мишчевићева. – Треба искористити близину Европске уније за пласман рибе из Србије, јер је она највећи увозник рибе на свету – годишње увози 1,6 милиона тона. Треба да се боримо да извозимо што више прерађене рибе, попут димљеног шарана, јер је ту зарада већа.

У Србији се од пре неколико година користи једна од најсавременијих технологија гајења шарана у Европи, а наша држава је и једна од малобројних у којој се ради на програму селекције квалитетне млађи.

– Наши рибњаци су оптерећени разним дажбинама које су дестимулативне – каже Мишћевићева. – Главни проблем је што наплаћујемо водни допринос, док земље из којих увозимо живу рибу бесплатно користе воду. Постоји и проблем у Закону о пољоприрведном земљишту. Рибњаци немају право пречег закупа у поређењу са другим гранама пољопривреде. Стимулације су симболичне.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!