СИДНЕJ – Литијум је једна од најуноснијих сировина у свету о чијој експлоатацији је почела да размишља и водећа глобална рударска компанија Рио Тинто, и то баш у Србији, пише аустралијски лист „Сиднеј морнинг хералд”.
Цене литијума нагло расту пошто се традиционално велика потражња произвођача керамике и стакла поклопила с растућом тражњом произвођача електричних возила за литијум-јонским батеријама. Од почетка ове године до октобра цене литијума скочиле су са 4.990 долара на 5.900 долара по тони, а од тада су се готово удвостручле на 10.000 долара за тону.
Ниједна од великих разнородних рударских компанија не продаје литијум, па је британско-аустралијска металско-рударска корпорација Рио Тинто најавила себе као потенцијалног играча у индустрији литијума кроз пројекат експлоатације литијум-бората у Србији, наводи аустралијски лист.
Мада је мало вероватно да ће тај пројекат бити развијен у наредних годину или две, директор сектора Рио Тинта за дијаманте и минерале, Алан Дејвис, каже да је налажиште Јадар у Србији „изазовно” због потенцијала у литијуму и борној киселини.
„Литијум-карбонат би била нова област за нас, али ће свету бити потребно много више литијума у будућности за електричне аутомобиле”, рекао је он.
„Надам се да ћемо бити у могућности да снабдевамо тај сектор и да постанемо стратешки партнер или неком произвођачу електричних аутомобила или произвођачу батерија”, додао је Дејвис.
Истичући да је Србија „отворена за пословање и жуди за развојем”, он је, упркос оптимистичном тону, додао да не очекује да ће експлоатација рудника у Јадру почети у наредних годину или две.
Према проценама стручњака, литијум-јонске батерије ће све више користити произвођачи електричних аутомобила попут Тесле и Нисана, а очекује се и да ће њихова употреба бити све заступљенија као извор енергије у домаћинствима.
Рио Тинто је недавно најавио улагање 1,9 милијарди долара у ширење рудника боксита у Квинсленду, а постоје наговештаји да ће компанија одобрити и инвестицију од више милијарди долара за експанзију посла у монголском руднику Оју Толгој у 2016. години.
Имајући у виду да су приходи компаније „клонули” у светлу слабих цена бакра и гвожђа, Сиднеј морнинг хералд закључује да пројекат Рио Тинта у Јадру не треба очекивати у блиској будућности, преноси Танјуг.
Политика