Братислава — Словачки премијер Роберт Фицо изразио је жаљење што се ЕУ уопште упустила у “рат санкцијама” против Русије, што је означио као геополитички рат.
Како је Фицо рекао, то није сукоб због европских вредности, већ геополитички рат.
“Рат санкцијама не решава уопште ситуацију у Украјини, већ, супротно, само изазива веће тензије и на једној и на другој страни”, казао је данас Фицо у дебати на словачкој телевизији.
По оцени словачког премијера, реч је о геополитичком сукобу, а не о сукобу око вредности, што наноси штету свима и грешка је што се ЕУ уопште упустила у то.
“Као председник владе, радићу све да грађани Словачке буду што мање оштећени у том геополитичком рату. Већ има случајева предузећа која због те кризе имају проблема”, казао је Фицо.
Премијер је упозорио да је смањење испорука руског гаса Словачкој за 14,6 одсто од наручених дневних обима у ствари одговор Русије Европи, па и Словачкој, на санкције, а упозорио је да испоруке могу од 2015. године да се обуставе у потпуности, зато што Русија и Украјина још нису постигле договор о гасу.
“Санкције наносе штету пре свега великим европским привредама, али пошто смо кооперанти тих земаљ, можемо то да осетимо на привреди Словачке. Ако се деси да Русија узврати својим мерама у аутомобилској индустрији, моземо да говоримо о 7.000 до 10.000 људи који ће изгубити посао”, казао је словачки премијер.
“А зашто? Због тога што се туку ко ће имати већи утицај на Украјину, да ли Русија или САД и Запад. То једноставно не могу да прихватим”, рекао је Фицо.
Словачки премијер се у дебатној емисији словачког јавног ТВ сервиса пожалио и на то да мале чланице ЕУ немају шансе да зауставе санкције.
“У првом и другом кругу санкција, блокирали смо неке од санкција финансијским институцијама када је претило да погоде банку која у Словачкој има своју банку ћерку Сбербанк са 100.000 клијената. Не разумем зашто треба да допустимо да падне банка са 100.000 клијената, а онда ми од наших пара да им надокнађујемо”, рекао је Фицо.
Словачки премијер ублажио је данас своју јучерашњу оштру изјаву да би расписао референдум по цену да напусти политику ако би савезници из НАТО-а вршили притисак да у Словачкој отворе сталну савезничку базу.
“То је био мој начелни одговор на конкретно питање. Било би веома погрешно да на територији Словачке буде размештена база НАТО-а. Уколико бих тада био на власти, не бих дао сагласност”, рекао је данас Фицо.
Бета
Европски закон који брани крштење деце изазвао оштру реакцију Светог Синода Бугарске цркве
Нови Закон о детету, који забрањује родитељима да воде децу на крштења, венчања, литургије, литије и друге црквене делатности, узнемирио је Свети Синод Бугарске православне цркве.
Свети Синод БПЦ чине свих 15 епархијских епископа
Глоба до 5000 лева прети родитељима који воде децу у цркву. То предвиђа пројект Закона о детету, који је подигао на ноге Свети Синод.
У чл. 23, ал. 3, се наводи, да „свако дете има право на заштиту против увлачења у политичке, религиозне и синдикалне делатности“. Нарушења се кажњавају глобом од 2000 до 4000 лева, а за поновљени прекршај – од 4000 до 5000 лева.
По владикама, то означава, да свако, ко жели да крсти дете у Цркви, потпада под удар закона.
„Забрана за учешће у „религиозним делатностима“ представља правно полагање апсолутно неоснованих препрека пред религиозно васпитавање и образовање у дому, храму, вртићу и школи, пред практиковањем религије од стране деце у породичној и друштвеној средини. Јер шта су, ако не форме религиозне делатности, Свете Тајне Цркве (нпр. Св. Крштење, Св. Исповест, Св. Причешће), молитва, упознавање са читањем библијских текстова, богослужење у храму, занимања у црквеној школи, летњи кампови у православним манастирима, литијно хођење, празнични хришћански концерти и друго?“, питају синодални старци у свом званичном ставу.
У њему владике изражавају забринутост, да документ даје недопустиво много права деци и никакве дужности, док се родитељи постављају у потпуности у потчињености својем породу и, као резултат свега, на њих немају никаква права. Синодални старци (у БПЦ Синод чине сви епархијски архијереји) су незадовољни, такође, јер ће увођењечасова о репродуктивном здрављу и планирању породице срушити границу узраста, у којем се почињу полни односи.
«Због ког разлога у пројект закону нема нити један члан, који уређује дужности детета? Да ли је нужно – да би се показало, да се пројављује брига за децу Бугарске – да се стварају услови за озакоњење њиховог претварања у безобзирне личности, које ће живети и расти у сазнању, да су једини носиоци права у дому, а одатле и у школи, до толиког степена, да могу да злоупотребљавају та права и да увлаче своје родитеље/учитеље у судске саморасправе?», пита Свети Синод.
За време патријарха Максима, сада 98-годишњег поглавара, БПЦ је доживљавала велике изазове и искушења. У последње време ова помесна црква се одликује све већим неслагањем са курсем којим иде политичка елита у Бугарској. Медији су све чешће непријатељски расположени према ставовима Цркве. Архијереји се много отвореније него у Србији супротстављају разним девијацијама у друштвеном животу.
Владике су узнемирени и зато што закон поставља родитеље у потчињени положај у односу на државу у вези односа према деци. «Држава не може да буде бољи родитељ детету од правих његових родитеља», сматрају они. И подвлаче, да због изолираних примера родитеља, који се не брину добро о својој деци, не треба да се лише родитељских права остали.
Текст става је прихваћен од пуног састава Светог Синода.
ДВЕРИ ЋЕ БИТИ ЖИВИ ШТИТ ЗА ПРЕЗАДУЖЕНЕ ПОРОДИЦЕ http://www.youtube.com/watch?v=BpjFoCINXxA VIDEO
SANDZAK REPUBLIKA
Efendija. Plojović: Četnici nikada nisu marširali ulicama Novog Pazara – https://www.youtube.com/watch?v=bXbC2MZmIt4