Косовска Митровица – На основу Бриселског споразума „паралелне безбедоносне структуре на северу Косова” биће интегрисане у систем безбедносних структура Приштине, а како за „Политику” кажу у Приштини, свих 800 припадника МУП-а Србије, који делују на северу Косова, ставиће се под командни ланац косовских институција.
Дритон Љајци, саветник и портпарол Хајредина Кучија, потпредседника косовске владе, каже за „Политику” да ће 150 припадника МУП-а Србије, на основу конкурса бити примљено у редове косовске полицијске службе, али и осталих 650 особа, на основу „косовских закона и устава државе Косово”, биће у резервном саставу полиције, интегрисаће се у безбедоносне структуре на основу плана о трансформацији.
– Имамо план за људе који су били у паралелним структурама. Оно што је битно јесте да нико неће остати без посла. Многи ће бити распоређени као приватно обезбеђење, појединци ће бити у ватрогасној служби – казао је за „Политику” Дритон Љајци.
На питање новинара „Политике” да ли ће са „планом трансформације” и преласком Срба из редова МУП-а Србије у командни ланац Приштине, престати и плаћање српских радника од стране Београда, Љајци одговара: „Тек ће се постићи договор да ли ће припаднике МУП-а плаћати и Приштина и Београд и Међународна заједница.”
Хајредин Кучи је пре пар дана рекао да ће до 15. јула све безбедоносне структуре са севера бити расформиране, а за пар дана, тачније до 15. јуна биће разјашњено питање „двоструких плата” на северу Косова од када ће житељи тог дела Косова примати само једну плату.
У разговору за „Политику” Љајци још и наводи да ће се после „првог сегмента, а то је питање полицијских и правосудних структура доћи на ред и питање интеграције запослених у просвети и здравству. Како он наводи, све је то договорено, али и парафирано у Бриселу.
И представници Београда тврде да је на основу Бриселског споразума договорено да се све безбедоносне структуре интегришу у систем Приштине, а Милован Дрецун, председник Одбора за Косово и Метохију, за „Политику” кратко каже: „Колико је мени познато, договорено је да сви људи који су били у структурама система Републике Србије, треба да наставе да раде.”
И док Приштина и Београд, на основу споразума, већ виде свих 800 припадника МУП-а Србије под командним ланцем Приштине, дотле Оливер Ивановић, бивши државни секретар у Министарству за КиМ, наглашава да ће то ићи веома тешко, као и да је питање да ли ће полицајци који су били у систему државе Србије прихватити да пређу у Косовску полицијску службу (КПС), и да буду безбедносним структурама које не признају и против којих се боре пуних 14 година.
– Истина је и да Србија не може да им да отказ, јер радници имају своје право које могу остварити преко синдиката, или у крајњем случају, путем суда, што би, бојим се, државу Србију много финансијски коштало – истиче за „Политику” Оливер Ивановић. На питање да ли Срби из редова МУП-а, како се најављује, могу да буду пребачени у Србију и да тамо наставе већ засновани радни однос на Космету, Ивановић каже да то без сагласности не може да се оствари.
Рецимо и то да у четири полицијске станице на северу Косова, под командним ланцем Приштине, ради 281 Србин, од којих је 241 у униформи и под оружјем. Четрдесеторо људи из редова српске заједнице ради у цивилном сектору у КПС-у, потврдио је за „Политику” Бесим Хоти, регионални портпарол КПС-а у Косовској Митровици, наводећи податак да на територији Косова и Метохије у редове КПС-а има око 7.000 полицајаца, од којих је 10 одсто резервисано од „мањинске заједнице”.