БРОЈ несрећника који немају пара да плате прекршајне казне, већ се одлучују за затвор – у драматичном је порасту. Убедљиво највише их има у Београду, али и у Нишу и Новом Саду. Тако је са 12.324 замене новчаних казни за решетке у 2011, у престоници, овај број лане порастао на чак 14.309!
– Ретко ко пише званични захтев да му се новчана казна замени затворском, али пошто не плате у року од 15 дана, судија је принуђен да сам преиначи пресуду – објашњава председник Прекршајног суда у Београду Милан Мариновић.
Затворски казан обично бирају осуђени због саобраћајних прекршаја, ремећења јавног реда, они које казни комунална или тржишна инспекција, људи без адресе… Један број су и такозвана хитна поступања, када дежурни судија изриче казну одмах, а жалба не одлаже извршење. Они који немају да плате, аутоматски иду у ”ћорку”.
Један затворски дан кошта хиљаду динара, а у ћелији је могуће најдуже провести два месеца у замену за дуг од 60.000 динара. Ако је дуг већи, остатак ће бити принудно наплаћен пленидбом имовине. Грађани најчешће бирају затвор због износа од 30.000 до 50.000 динара.
У нишком Прекршајном суду, највећем у Србији по територијалном подручју које покрива, у првих пет месеци прошле године било је у извршењу 9.487 пресуда са новчаним казнама.
У ЗАТВОР ЗБОГ ПАСА И ТРАВЕ
МЕЂУ онима који су завршили иза решетака има и старих. Тако је лане четири дана робијала 78-годишња старица из Рашке, која је остала дужна држави 4.000 динара после жалби комшија да окупља псе луталице. Дан дуже у затвору био је 86-годишњи старац из Брезовице код Уба, јер није платио 5.000 динара казне за непокошени травњак.
– У 1.898 предмета казне су добровољно плаћене, а у 7.589 донета су решења о замени новчане казне у затворску – каже судија Мишел Марковић, портпарол тамошњег Прекршајног суда. – Свима је дат рок од три дана да плате, а за тих пет месеци 58 особа је упућено у затвор.
У претходној години новчану казну је боравком иза решетака у новосадском Окружном затвору ”платило” 106 кажњених. У Прекршајном суду кажу да су судије донеле 17.458 решења о новчаном кажњавању због разних прекршаја, а Полицијска управа је донела 9.100 таквих одлука. Многи су се, после неколико дана проведених уз гвоздени кревет и киблу, предомислили и – платили, а дуг су могли да измире у три рате.
У Шапцу је лане 171 особа заменила казну затворском. Од почетка ове године 22 људи је, по истом принципу, већ ”одслужило” своје.
– Када рокови за плаћање истекну, лице добија ново решење да ће му казна бити замењена. Ако поново не плати, приступа се оваквој врсти санкција. Само једно или двоје људи годишње одмах траже замену за затвор – каже председник Прекршајног суда Влада Ковановић.
И Прекршајни суд у Крагујевцу донео је 106 решења којима се новчана казна замењује робијом. Међутим, тек неколико је издржало казну у целости, јер се већина, ипак, ”покајала” и после губитка слободе ”одрешила кесу”. Појединци су се на решетке одлучили и због болести члана породице вагајући између лекова и дуга држави. Један Крагујевчанин је робијао из ината пет дана, сматрајући да је пресуда неправична.
Новинар Ласло Шаш, осуђен на 150.000 динара због увреде Ласла Тороцкаја из покрета ”64 жупаније”, који је прошлог лета такође био у затвору, само је један од стотинак сличних случајева у Суботици. Око 150 осуђеника је успело да замени новчане и затворске казне за друштвено користан рад.
Новости