Економија

Род шљиве и кајсије никад бољи а због ниске откупне цене све оде у ракију

ПОЧЕЛА је сезона „веселих машина“ у чачанском и драгачевском крају, шљива и кајсија су ове године родиле као ретко кад, али ће због веома ниске откупне цене углавном завршити у казанима за печење ракије.

Са 49 милиона стабала шљиве, колико се процењује да их има на 244.000 хектара, биће убрано готово 600.000 тона пожегаче, стенлеја, чачанске лепотице, чачанке ране и најбоље. Слична је ситуација и са кајсијом јер је само у селу Миоковци, код Чачка, у којем се она гаји на 250 хектара, овогодишњи принос достигао 3.500 тона. Проблем је, међутим, ниска откупна цена – од 10 до 20 динара за шљиву, те од 20 до 50 динара за кајсију.

– Чачанску рану смо овде створили као стону сорту, крупних и плаво обојених плодова који су згодни за употребу у свежем стању, али не и за производњу ракије. Нажалост, ове године ће због поремећаја на тржишту и она завршити у казанима – објашњава директор Института за воћарство у Чачку Милан Лукић, и наглашава да је руско тржиште постало пробирљивије.

Траже, каже, изузетно уједначен и добар квалитет плода, а то је нашим произвођачима велики проблем…

И, док шљива још углавном „лежи“ у бурадима док не преври, увелико се пече ракија од кајсије. Један од познатих произвођача у Горњој Горевници код Чачка је Драгојле Мојићевић који тврди да плод најпре мора да одстоји 21 дан, а онда се на тихој ватри одваја првенац, да ракија не би била кисела или горка.

– Ракија не би требало да се задржи у грлу, већ да се после минут-два осети у желуцу, и да греје. Kада је сипате у чашицу, капљице морају да се задрже на стаклу јер је то доказ да има природног глицерина – прецизира Мојићевић, који ове године од 20 тона кајсије очекује готово 2.000 литара кајсијеваче.

Род шљиве и кајсије никад бољи а због ниске откупне цене све оде у ракију

Чувени произвођач ракије Предо Продановић, чији се „јелички дукат“ продаје широм света, верује у то да ће од 6.000 стабала стенлеја добити 50 тона шљиве којој, између осталог, следују два препека, те такозвано остаривање у бурадима.

– „Дукат“ је ракија коњачког типа, печена углавном од стенлеја, уз дуго „лежање“ у храстовини. Производња препеченице је традиција моје породице чији корени сежу до 18. века, откад је и ракија школовала децу, женила их и удавала, плаћала порезе… – набраја Продановић, поносан на то што се његова шљивовица продаје у више од 300 угоститељских објеката по Београду, а освојила је и тржишта САД, Аустралије и Европе, те стигла у Кину и Макао.

СУШЕЊЕ

У СРБИЈИ се годишње произведе тек око 5.000 тона суве шљиве, што је мало и за домаће, а посебно инострано тржиште. Домаћини се жале на проблеме при извозу, па се на ову врсту „прераде“ одлучују само у случајевима када унапред имају договорен пласман. И, махом су оријентисани ка купцима у Србији.

СТЕНЛЕЈКЕ МАЊЕ ЗА ТРЕЋИНУ

ЗАХУКТАЛА се берба шљиве сорте стенлеј, која је на подручју Прокупља посађена на површини од 2.000 хектара, а саветодавац за воћарство у локалној Пољопривредно-стручној служби Милан Тошковић процењује да је овогодишњи род за трећину слабији у односу на лане. Откупна цена не премашује 17 динара по килограму, од којих берачима треба платити – пет.

В. ИЛИЋ, Новости.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!