Повереник Родољуб Шабић изнео је више критичких опсервација и мишљења на измене и допуне Закона о БИА у којима указује да су у супротности са Уставом и другим подзаконским актима, али их Влада Србије није прихватила пре упућивања парламент по хитном поступку
Како је наведено у саопштењу Повереника, главне примедбе су се односиле на решења којима се уређују безбедносне провере и она којима се уређује начин одређивања тајности података.
„У вези са безбедносним проверама, указано је да је веома важно да буду уређене законом на јасан и недвосмислен начин, а да највећим делом остају неуређене, нејасне, флуидне, као и да се, супротно Уставу, уместо да се уреде самим законом, уређивање битних питања у вези са безбедносним проверама своди на ниво подзаконског акта директора Агенције“, навео је Шабић.
Такође је истакао да су решења којима се уређују тајни подаци у супротности са фундаменталним решењима из Закона о тајности података.
„Примедбе и сугестије Повереника, БИА и Влада нису прихватиле“, наводи се у саопштењу.
Шабић наглашава да Нацрт закона о БИА садржи решења која су супротна Уставу или супротна другим релевантним законима и да би усвајањем у правни систем унела додатна конфузија.
„Повереник, међутим, нема на располагању могућност подношења амандмана нити било који други инструмент којим би могао утицати на даљу законодавну процедуру. Стога су, евентуалне интервенције у текст закона ради спречавања штетних последица ствар одговорности и воље народних посланика. Разуме се, шансе за то су знатно мање уколико предлагачи истрају у опредељењу да се закон усвоји по хитном поступку“, истиче се у саопштењу.
Које измене доноси закон о БИА
Измене и допуне Закона о безбедносно информативној агенцији (БИА) којима је превиђено да акт о систематизацији и уређењу радних места доноси директор БИА уз претходну сагласност Владе Србије, стигле су у процедуру Скупштине Србије.
Тим изменама предвиђено да се актом који доноси директор БИА, утврђују организационе јединице, послови који се у њима обављају, начин руковођења, овлашћења и одговорности руководилаца, унутрашња контрола и интерна ревизија.
Актуелним законом предвиђено је да се на унутрашњу организацију и систематизацију радних места у БИА примењују начела као у министарствима и посебним организацијама, осим уколико обављање одређених послова не захтева другачији начин организовања.
Изменама закона, актом директора БИА уређују се и међусобни односи организационих јединица, начин сарадње Агенције са другим органима и организацијама, подела радних места, врсте радних места, укупан број радних места са називом, опис послова, распон звања, заштитни режим, статус припадника, потребан број извршилаца и услови за свако радно место, као и подаци о степену увећања стажа осигурања.
Предложеним изменама закона је предвиђено да подаци садржани у акту који доноси директор БИА буду тајни и да се њима поступа у складу са законом којим се уређује тајност података.
Изменама закона предвиђено је и да за попуњавање радних места у БИА није потребан конкурс, а о заснивању радног односа решењем одлучује директор.
Изменама је предвиђено стручно усавршавање припадника БИА и полагање стручног испита, а програм и начин похађања утврђује се актом директора.
Предложено је и да се припадницима БИА оцењује рад једном годишње а поступак, мерила и начин оцењивања уређиваће се актом који такође доноси директор.
У образложењу предложеног зкона наведено је да се измене и допуне доносе у циљу очувања постојећег радно-правног статуса припадника БИА и усклађивања са усвојеним новим законима о полицији и о систему плата запослених у јавном сектору.
Измене су у скупштину упућене на усвајане по хитном постуку с обзиром да би у противном, како је наведено, била доведена у питање могућност БИА да делотворно заштити уставно уређење и безбедност Србије, а то би могло да има штетне последице по безбедност грађана и остваривање и заштиту њихових слобода и права.
Н1
Posto su pregazili ustav I oteli ljudima penzije selektivno na totalno nezakonit nacin, sada mogu slobodno da se iseravaju na ustav kada hoce I koliko hoce!