Друштво

Родољуб Шабић у извештају Скупштини: У области заштите података о личности, ситуација је веома забрињавајућа

Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности оценио је као незадовољавајуће и забрињавајуће стање у Србији у спровођењу Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја и Закона о заштити података о личности.

Повереник је Скупштини Србије доставио извештај о спровођењу та два закона 2016. године.

Извештај је достављен и председнику Србије, Заштитнику грађана и Влади Србије и истакнут на веб презентацији Повереника.

У Извештају је повереник навео да је 2016. године први пут дошло до смањења броја успешних интервенција Повереника, који је раније растао из године у годину, те је проценат успешних са 96 одсто 2015. опао 2016. године на 92 одсто.

“Иако се још може говорити о релативно високом проценту успешности, пад од четири одсто у току једне године дефинитивно је забрињавајући”, наводи се у саопштењу.

Оцењено је се да пад ефикасности у заштити права јавности у највећој мери мора објашњавати одсуством подршке коју су поверенику били дужни да пруже други државни органи.

Ни управна инспекција Министарства за државну управу и локалну самоуправу, надлежна за покретање прекршајних поступака против прекршилаца закона, ни правосудни органи, нису имали ни изблиза адекватан однос према масовном кршењу закона.

Прекршајни поступци покретани су у броју вишеструко мањем од броја реално почињених прекршаја, ретко и селективно, а окончавани у највећем броју случајева наступањем застарелости, пише у саопштењу.

Међутим, додаје се да је још важније одсуство нужне и очекиване подршке коју су највиши органи процесу дужни да дају у унапређења права јавности да зна.

У 2016. години повереник је био принуђен да у много више случајева (укупно 61) него претходних година, захтева од Владе обезбеђење извршења, а Влада то није учинила ни у једном случају.

Током 2016, друге годину узастопце, Скупштина Србије, супротно закону и свом Пословнику о раду, није разматрала годишње извештаје Повереника, и шта више први пут за 12 година постојања и деловања институције Повереника, чак ни “матични” скупштински Одбор за културу и информисање није разматрао повереников извештај.

Повереник као забрињавајуће наводи одржавање хроничних проблема у вези са остваривањем права јавности да зна, односно поновно појављивање проблема за које је било наде да су решени или превазиђени.

То посебно важи за проблеме у остваривању права на приступ информацијама у вези са неким крупним, економским потезима државе, односно органа власти, са информацијама о располагању великим финансијским или материјалним ресурсима, пише у саопштењу.

Ти проблеми, осим што су у више случајева за последицу имали озбиљне повреде права јавности да зна, имали су и друге непожељне последице, пре свега по углед у антикорупцијском контексту, што је и 2016. године потврђено хронично лошом оценом и позицијом Србије на листи по Глобалном индексу перцепције корупције.

У области заштите података о личности и у 2016. години одржавала се хронично лоша, врло забрињавајућа ситуација, упозорава Повереник у саопштењу.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!