Свет

Ромни:Русија непријатељ број један

Вашингтон — Републикански кандидат Мит Ромни назива Русију америчким непријатељем број један и обећава да ће се супротставити руском председнику Владимиру Путину.

Ипак аналитичари оцењу да, ако буде изабран, Ромни би могао да открије да му је потребна помоћ Москве.

Русија игра кључну улогу у спровођењу повлачења америчких војника из Авганистана.

Америци је, такође, потребна њена сарадња у спречавању терориста и непријатеља САД да набаве нуклеарни материјал, као и спречавању блокаде у Савету безбедности УН где обе земље имају право вета. 

Ромни критикује политику побољшања односа са Русијом коју спроводи актуелни амерички председник Барак Обама, али не каже шта би конректно променио у тој политици и само заузима строжи приступ. Али неки аналитичари сматрају да би Ромни могао ублажити реторику ако дође у Белу кућу зато што је у интересу САД да сарађује са Русијом. 

“Он би могао открити вредност Русије као партнера у неким питањима”, каже Ендрју Кучинс, директор руског програма у Центру за стратешке и међународне студије. 

Односи САД и Русије, као ни међународна питања у целини, нису биле нарочито заступљене теме у предизборној кампањи којом је доминирала економија. Али они представљају област великог неслагања међу кандидатима и могли би бити тема председничке дебате која се одржава у понедељак и биће посвећена спољњој политици, наводи АП. 

Званичници Обамине администрације сматрају побољшање односа са Русијом спољњополитичким успехом после вишегодишње тензије за време председника Џорџа Буша млађег. 

Они као успех наводе отварање коридора за снабдевање војника у Авганистану, потписивање важног споразума о контроли наоружања “Нови старт” и напредак постигнут у области троговине, укључујући улазак Русије у Светску трговинску организацију. 

Иако Русија често блокира западне иницијативе у СБ УН, она се прикључује у кључними тренуцима. Тако је Москва прошле године гласала за војну интервенцију у Сирији, мада су руски званичници касније оптужили САД и њихове савезнике за злоупотребу мандата СБ УН. Русија је 2010. такође подржала нове санкције Ирану после постизања компромиса, али је била против нових санкција. 

Недавни спорови око Сирије, Ирана и антиракетне одбране показују да и даље постоје трвења између две земље и да би односи могли постати напети. 

Ромнијеви саветници кажу да је Обама направио превише уступака Русији, а да је мало тога добио за узврат. Они оптужују Обаму да је сувише попустљив према Русији и сматрају да та земља гази демократске принципе код куће и у иностранству и да наноси штету америчким интересима где год може. 

“Кад год се радило о неком важном питању од Русије смо добили само тврдоглавост, опструкције, контрапродуктивно понашање”, каже Ромнијев спољњополитички саветник Алекс Вонг. 

Али, упркос оштрим речима, није јасно шта би Ромни променио, нарочито када се узму у обзир потенцијалне последице, док Обамине присталице кажу да су Ромнијеве изјаве претеране и одраз недовољног спољњополитичког искуства.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!