Привредни суд у Зајечару усвојио је унапред припремљени план реогранизације четири предузећа у саставу РТБ „Бор”, саопштила је та компанија.
Благоје Спасковски, директор РТБ-а, навео је да је отписано 90 одсто необезбеђених потраживања, односно око милијарду евра дуга РТБ-а. Објаснио је да ће преосталих 10 одсто дуга бити исплаћено у наредних осам година, после једне године грејс периода.
У програм реструктурирања дуга од 1,2 милијарде евра укључени су Матично предузеће, Рудник бакра „Бор”, Рудник бакра „Мајданпек” и топионице и рафинације.
Ово реструктурирање вредно 1,2 милијарде евра, представља највеће финансијско реструктурирање у Србији.
– У укупним дуговима РТБ „Бор” око 900 милиона евра је старих дугова, оних који датирају с краја шездесетих година прошлог века, потом оних који су задужени негде у кафани на бланко папиру, а реч је о 42 милиона долара, што се не може признати. Ту су и дуговања или кредити за 15 фабрика изграђених средствима РТБ „Бор”. РТБ је за њихову изградњу дао 375 милиона долара, а све те фабрике продате су за 15 милиона долара. Фабрике данас стоје, а 15.000 радника је ван предузећа – навео је директор РТБ у саопштењу.
– У том историјском наслеђу су – додао је Спасковски – и дуговања према Париском и Лондонском клубу поверилаца која су многим предузећима у Србији, попут ЕПС-а и Југословенске железнице, пре три-четири године отписана. РТБ „Бору” нису, иако су оба клуба, и Париски и Лондонски, отписала дуг држави. По том основу дуговали смо неких 260 милиона долара. У отписаним потраживањима је и дуг настао у време санкција, када се бакар куповао по званичном, а сви инпути по тзв. штицованом курсу. И ту се „крије” стотинак милиона долара. На крају, ту је и 64 милиона евра узетих 2003. и 2004. године за очување социјалног мира, односно за личне дохотке и остала давања.
По његовим речима, РТБ уредно измирује кредит за нову топионицу и фабрику сумпорне киселине и до сада је отплаћено 46 милиона долара те позајмице канадске ЕДЦ банке.
Обезбеђена потраживања од РТБ-а ће на основу УППР-а бити претворена у капитал државе Србије.
РТБ је једно од стратешких предузећа чија је заштита од наплате дуга престала крајем маја и да није постигнут договор већине поверилаца предузеће би морало да иде у стечај.
Политика.рс
PLJAČKA !