У РТС озбиљно разматрају идеју да се такса за Јавни сервис поново наплаћује грађанима кроз обједињени рачун за електричну енергију.
– То је само идеја и још немамо одобрење нити конкретне одговоре од „Електропривреде Србије“. Питање је да ли они уопште то желе. Због тога би морао да се промени и закон. Имамо времена да до краја године решимо овај проблем – каже за лист „Блиц“ Зоран Поповић, председник Управног одбора РТС.
У ЕПС кажу да засад од њих нико није тражио мишљење о враћању система наплате по којем би уз рачун за струју ишла и ТВ такса.
– Ми се нећемо нудити да преузмемо ту обавезу. Није нам у интересу, а није ни наш посао да наплаћујемо туђе услуге. Али ако промене закон у том смислу, мораћемо да га поштујемо – кажу за лист „Блиц“ у ЕПС.
Како ствари сада стоје, грађани могу да очекују да им крајем године стигне 12 уплатница за таксу, јер тако предвиђа Закон о јавним медијским сервисима.
– Велико је питање како ће то РТС да уради. Немамо ми списак људи који би требало да плаћају таксу. Наша обавеза била је да до 1. јула донесемо одлуку о увођењу таксе, што смо урадили – каже Поповић.
Он објашњава да је могуће да цена таксе буде и мања од 500 динара, али и да ће то зависити и од тога како ће се наплаћивати.
Људе у руководству РТС тренутно највише брине степен наплате таксе, као и питање механизма принудне наплате од неплатиша, што је, како кажу, „кључни проблем“. Степен наплате претплате, пре њеног укидања у јулу прошле године, био је веома низак, јер је те рачуне плаћало свега око 30 одсто обвезника.
Размишљали и о претплати за радио
Опција о којој се размишљало је и увођење таксе на радио-апарате у возилима, која би се наплаћивала при регистрацији.
– То је била једна од неколико идеја које је Драган Бујошевић изнео у плану рада на основу кога је изабран за директора РТС. УО досад није добио такав предлог и мислим да га Бујошевић неће ни упутити. Мислим да је то неостварљиво – каже Поповић.
Блиц