Србија

РТС цензурисао стручну критику „Београда на води“ и уклонио емисију са Интернета

Емисија дугогодишњег аутора РТС Бојана Босиљчића „Разголићени град: Савски амфитеатар у раљама Београда на води“ уклоњена је са друштвене мреже Јутјуб по захтеву Радио-телевизије Србије због нарушавања ауторских права, након што је била „склоњена“ и са програма јавног сервиса.

Kао што је Данас раније писао, ова емисија, која критички сагледава пројекат од националног значаја, била је објављена на друштвеној мрежи Јутјуб са назнаком „цензурисано“ након што је „стајала“ у бункеру РТС-а скоро три године.

Kолеге аутора Босиљчића, како су се потписали, одлучили су да је објаве на интернету како би је „спасили цензуре“, навели су.

Аутор Бојан Босиљчић и раније је објаснио за Данас да он лично не зна ко је могао поставити овај садржај на друштвене мреже али да се он неће позвати на ауторска права како би се емисија уклонила. Ипак, РТС, који има имовинска права над емисијом, то је учинио исте вечери када је текст о „склањању“ ове емисије са програма објављен у листу Данас.

Бојан Босиљчић о скидању емисије „Разголићени град: Савски амфитеатар“ са Јутјуба каже за Данас да су све емисије које је у животу направио биле намењене приказивању на РТС-у.

– За Јутјуб сматрам да је примеренији Бака Прасету и сродним ауторима. Дакле, мислим да је добро што је моја кућа заштитила своја права скидајући емисију са те друштвене мреже. То ми даје наду да она поклања пажњу мом раду иако је тај рад смештен у бункер. Узгред, да направим једну језичко квалитативну дистинкцију: цензура је када овлашћени државни или војни цензор после читања текста одређена места зацрни или избаци и потом удари ознаку „имприматур“ која означава да тако редукован текст може да се штампа. Три епизоде мог Разголићеног града нису цензурисане; забрањене су. И са њима и њихов аутор, истиче Босиљчић.

Руководство и уредништво РТС-а није одговорило на питања наше редакције о томе зашто емисија није емитована. Емисија се бави историјским развојем дела београдског приобаља уз реку Саву и насеља Савамала још од 18. века, времена владавине принца Еугена Савојског и реконструкције београдске тврђаве, па до данашње изградње пројекта од националног значаја са арапским партнерима под називом „Београд на води“.

Питања – ко гради овај комплекс, за колико новца и шта се гради, појављују се у овој емисији као део онога што јавност занима, а саговорници су били академик Милан Лојаница, архитекта и сценограф Миодраг Табачки, карикатуриста Југослав Влаховић, сликар Милан Туцовић и архитекта Иван Ратковић. Они су изразили различите ставове и аргументе за и против овог пројекта.

А. Поповић, Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. raz/dragan je buljo/sevic sto moze da zabranjuje, i svom caru robuje, da nam svog copora ,,nauke,, namece i jad i cemer pokazuje.
    — kada svako od nas ime ima kako mu prilici, pa mozemo znati sta od njega ocekivati.
    — vucic ti je krvolok u dzubetu ovcijem a pripada plemenu pasijem.
    — anna ti je precista djevica il prosto receno celjade kurca neokuseno, kako bi to objasnijo Dragisa Miljkovic, a mozda i Vuk Karadzic ili politicki korektno receno po uzusima danasnjim.
    — djilas ti je po turskom razvratnik, a zar treba i to objasnjavati; kud razvratnik tu i razbojnik i tako dalje i tome slicno.
    — ima takvih cije ime biser znaci, al ni svinje nisu to sto su bile, pa posle toliko vekova bacanja pred njih poznaju pravi od laznog, pa se i uvrede.
    — da ne duzim, jerbo ni pisac ni iz sanu nisam, a ni placenik, nit buljuku maloumnom pripadam a iskren da budem ni pamecu ne rasipam, odo djeci ustipke praviti.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!