Економиста Нуријел Рубинии и даље стоји иза процене да ће наредне године свет захватити „савршена олуја“.
Привреде широм света ће или да успоре или потпуно да стану, док геополитички ризици и даље расту, а дужничка криза у еврозони се продубљује.
Рубини, професор на Универзитету у Њујорку, познат и као „Др Пропаст“ јер је предвидео финансијску кризу 2008. године, истакао је пет фактора који би могли да угрозе светску привреду.
То су погоршање дужничке кризе у Европи, повећања пореза и смањење потрошње у САД-у, што би могло да одведе највећу светску економију у рецесију, оштро успоравање раста кинеске привреде, даље успоравање тржишта и војни сукоб с Ираном.
„Наредне године ће лименка бити превелика да би је само шутнули ногом низ пут … а онда следи глобална ‘савршена олуја’, рекао је Рубини.
Рубинијева мрачна прогноза 2013. године није нова, но добија на тежини јер успоравање раста највећих економија и европска дужничка криза изазивају турбуленције на финансијским тржиштима.
Рубини ове године очекује стагнацију цена америчких акција, док би наредне године могле оштро да падну, а Фед неће моћи пуно да учини да би то зауставио.
„Могло би да дође до благог успона цена акција ове године, јер би улагаче могло да охрабри даље квантитативно попуштање монетарне политике Феда, међутим, уколио привреда слаби, то ће да притисне зараде компанија ка доле“, рекао је Рубини.
Рубини сматра да би Фед могао бити присиљен на неконвенционалне опције у вођењу монетарне политике, с’ обзиром да подстицајни ефекти таласа квантитативног попуштања, штампања новца како би се куповале државне обвезнице, временом јењавају.
Неконвенционалне политике, према Рубинију, могу да укључују:
„Циљање приноса на 10-годишње америчке обвезнице на 1 посто, вођење политике кредитног попуштања пре него квантитативног, циљање номиналног БДП-а, циљање нивоа цена и пуно других ствари које су више езотеричне. На крају, ако све пође по злу, они би (Фед) чак могао да купује акције „, закључио је Рубини.
BUSINESS.HR