СТОТИНАК камарата из рудника мрког угља „Рембас“ у саставу „Ресавице“ у понедељак је телима бранило имовину свог предузећа, коју су судски извршитељи дошли да заплене на име извршних пресуда за неплаћени сменски рад. Укупни дуг износи чак 1,2 милијарде динара, али од тог износа свега трећину потражују радници, њих око 1.800 који су тужили своје предузеће, док остало следује адвокатима и судским извршитељима. У току дана стигло је и „спасоносно“ решење Пореске управе, која је, као поверилац првог реда, ставила заложно право на рудничку имовину.
Надокнаде за сменски рад свакако следују рударима, али да је пленидба имовине сигуран пут до гашења рудника, став је пословодства, али и синдиката. – Наше раднике злоупотребљавају адвокати како би се енормно обогатили, а нама затворили фирму. Проблем покушавамо да решимо већ пет година, али новца нема. Као што смо лане бранили Шабац од поплава, тако ћемо и сада бранити имовину коју нам је држава поверила на коришћење и чување – казао је пред капијом управне зграде „Ресавице“ Небојша Миленковић, председник Синдиката рудара „Рембаса“. Неколико пленидби се већ догодило, а заплењена имовина продата је у бесцење, прецизирао је он. Примера ради, за дуг једном раднику, од 189.000 динара, заплењено је 300 тона угља, чија је тржишна вредност 30.000 евра. За другу пресуду, од 186.000 динара, пописано је пет аутомобила у возном стању…
Рудар Милан Савић, коме предузеће дугује око 150.000 динара, један је од оних који су тужили „Ресавицу“, али су је у понедељак и – бранили. – Ми не одустајемо од тог новца, али смо свесни тога да, ако се имовина распрода, новац нико неће моћи да добије, јер нећемо имати чиме да га зарадимо. Рудари никад нису били у горој ситуацији.
Рудничка имовина је, парадоксално, осигурана понајвише захваљујући – већем дугу, према Пореској управи. Како је „Новостима“ објаснио в. д. директора „Ресавице“ Стеван Џелатовић, дуг овој државној установи, на име пореза и доприноса, износи 7 милијарди динара. – Док не измиримо тај дуг, нико више неће моћи да нам плени имовину. Пореска управа је, практично, овим решењем „ставила шапу“ на имовину, уложила неку врсту хипотеке. Извршитељи ће нам поново доћи кроз десетак дана, али до тада ће наша основна средства за рад и формално бити заштићена – каже Џелатовић, и додаје да је, из разговора са многим рударима који су тужили предузеће, сазнао да они нису ни били свесни да ће доћи до овако драстичне ситуације.
ПРИВАТИЗАЦИЈА
РАЧУН „Ресавице“ Влада Србије заштитила је до 31. маја идуће године, што је и последњи рок за приватизацију девет рудника. – На састанку са министром привреде Жељком Сертићем, заједно са представницима наших синдиката и Агенције за приватизацију, договорили смо први корак, а то је ангажовање приватизационог саветника и проналажење модела приватизације – потврдио је Џелатовић. Наравно, држава ће морати да помогне у раздуживању нашег највећег рударског предузећа, како би било привлачно за инвестиције или стратешка партнерства.
Ј. ЋИРИЋ, Новости
Proleteri svih sindikata ujedinite se!!!!! Jedino tako mozemo promeniti nesto(zajedno smo najaci)